Cadouri bănățene

Prima zi fără ploaie în Spania, teren ceva mai bun, adversar preocupat de joc, toată conducerea în tribună și doar două probleme importante de lot. La bănățeni, s-au simțit mai mult probleme, însă. Fără Cisovsky și Brezinsky, apărarea a fost pe alocuri jenantă. La fel ca în primul amical jucat cu Cracovia, adversarii au deschis scorul. Însă spre deosebire de polonezi, suedezii nu le-au mai dat timp elevilor lui Balint să revină în joc, și prin două goluri în startul meciului, erau deja câștigători. La ambele faze, apărarea a fost punctul nevralgic al Timișoarei.

Suedezii s-au trezit prima dată cu mingea la picior în șase metri și nu au ratat, apoi au majorat scorul după o centrare banală care a și căzut în careu, între apărători și în fața lui Pantilimon, astfel că lui Attashkade i-a fost imposibil să nu facă 2-0. Conduși cu două goluri încă din minutul 15, bănățenii s-au aruncat în atac, iar prima fază importantă a venit rapid, de la Gigel Bucur, însă bara s-a opus. Ambiționat, Bucur a mai luat o dată bara la țintă, apoi Goga a șutat din respingere cu toată poarta în față exact în portar. Între timp, o “transversală” își trecuse în cont și primul marcator, Selakovic.

În a doua repriză Pantilimon a avut două intervenții providențiale la singurele ocazii ale celor de la Goteborg, atacul Timișoarei a alergat după cel puțin un gol, dar Goga, Alexa, Karamyan sau Amuneke s-au molipsit de ghinion de la Gigel Bucur și au ratat situațiile favorabile. Rusic a părăsit terenul după numai câteva minute accidentat la coapsă și a îngroșat rândul accidentaților din tabăra bănățeană, alături de Parks, Brezinsky, Cisovsky și Stancu. Chiar dacă președintele Iancu nu a plecat foarte supărat de la meci, fără scimbări în apărare timișorenii vor avea mari emoții în retur.

"Am ratat foarte mult astăzi, adversarul a fost de calitate, dar a avut și noroc. E un fond de oboseală, dar tot nu trebuia să fim învinși" – Gigel Bucur, atacant Poli Timișoara

Publicat: 08 02. 2009, 08:01
Actualizat: 08 02. 2009, 08:47