Burdu**jiți!

Jocul a început destul de bine. Atât Vasluiul, cât și Rapidul reușeau să ajungă des în fața porții adverse, însă după vreo 10-15 minute, lipsa de ocazii a devenit destul de acută.

Spadacio, Cesinha și Ivelja au fost cei care au produs cele mai bune faze de atac ale giuleștenilor, iar, de partea cealaltă, Wesley, Ljubinkovic și Burdujan au animat careul lui Andrade. La un moment dat părea că cele două echipe sunt mulțumite cu rezultatul de egalitate, dar acest lucru avea să se schimbe după incursiunea lui Burdujan și șutul transformat în gol (35′). Rapidul a accelerat, dar scorul pauzei a rămas 1-0 pentru echipa gazdă.

Actul secund a adus mai multe ocazii de poartă, multe dintre ele de partea Rapidului. Spadacio a semănat teamă în careul lui Kuciak cu torpilele sale, iar Djalovic s-a apropiat în mai multe rânduri de gol. Ultimele 20 de minute au fost, practic, dominate de elevii lui Hizo, dar golul nu a picat, pentru că vasluienii s-au apărat bine și au știut când să tragă de timp pentru a mai tempera avântul adversarilor.

Cu această victorie, echipa lui Cristi Dulca i-a egalat pe rapidiști în clasament și șansele lor de participare în Europa League au crescut semnificativ. Totul se va decide în ultima etapă, atunci când Rapidul joacă acasă cu Poli Iași, Steaua la Urziceni și Vasluiul la Craiova.

CLICK AICI pentru a vedea în detaliu cele mai importante faze ale meciului!

Publicat: 30 05. 2009, 20:43
Actualizat: 30 05. 2009, 23:33