BurduJANdarmul CFR-ului!

FC Vaslui și CFR nu s-au menajat în a oferi un meci excelent, poate unul din cele mai spectaculoase din acest campionat. Primul minut a adus și prima ocazie, după o cursă în stânga a lui Semedo, finalizată cu un șut la colțul scurt. Și Kone a avut două șanse bune. Mai intâi a pătruns excelent în careu, dar șutul i-a fost blocat (14), pentru ca apoi să reia alături de poartă, cu capul, din plonjon (18).

De partea cealaltă, vasluienii s-au dovedit mai eficienți. După ce Temwanjera a trimis peste cu capul dintr-o poziție favorabilă (17), iar N`Doye a tras puternic la poarta lui Stăncioiu (20), golul a venit de la Burdujan, cel care la rândul său ratase dintr-o situație bună (23). Temwanjera a profitat de ieșirea neinspirată a portarului clujean și a trimis mingea in fața porții goale, acolo de unde fostul atacant al Rapidului nu a îndeplinit decât o formalitate (26). Repriza s-a încheiat cu „bomba” expediată de la 40 de metri de N`Doye, ce a scuturat bara portii clujene (41).

Debutul părții secunde a adus și un gol cu călcâiul al lui Temwanjera, anulat însă pe motiv de offside (54). Pe tabelă a contat doar golul egalizator al CFR-ului, venit la un șut din unghi al lui Cadu (62). Un gol înscris degeaba, căci imediat Burdujan a inscris golul de 2-1, tot după o pasă a lui Temwanjera (63).

Vasluiul nu s-a retras și mai putea marca la șuturile lui N`Doye (72) și Ghencev (76). Dar ocazia cea mai mare din final le-a aparținut clujenilor, la un corner la care Kuciak era să scape mingea în proprie poartă, dar Buhuș a salvat (82). Astfel, Vasluiul obține cea de-a patra victorie, iar CFR pare să fie în continuare departe de forma din sezonul trecut.