Bumba, la primul gol pentru Astra. Dublă pentru Alibec. Trupa lui Protasov va da piept cu Hoffenheim

În dorința de a vedea toți jucătorii aflați în cantonamentul din Antalya, tehnicianul Oleg Protasov a solicitat un meci amical în plus, față de programul inițial, adversară fiind  o selecționată braziliană a Regiunii Sao Carlos – formată din fotbaliști liberi de contract din Brazilia.

A fost 4-1 pentru Astra, după 0-1 la pauză, în prima repriză, Ioniță irosind un penalti. Pentru brazilieni a marcat Mariano, dar Bumba (la primul gol în tricoul Astrei – min. 37), Alibec, cu o dublă (min. 68 și 81) și Florescu (78) au întors rezultatul, asigurând un succes confortabil.

Astra a început meciul în următoarea formulă:  Arampatzis – Dăruială, Ndoye, Nicorescu, Anițoiu – Răileanu – Gorupec, Ioniță, Grandin, Chițu – M. Jipa, După pauză au intrat și Gavrilaș – Roman, Junior Morais, Mrzjlak, Laban, Enache, Budescu, Florescu și Alibec.
După acest meci, Protasov a decis să renunțe la belgianul Ouzin Ndoye, restul jucătorilor părăsind astăzi Antalya cu destinația Germania – Sinsheim, pentru amicalul de mâine cu Hoffenheim, grupare din Bundesliga (programat la ora 13,00).

Duminică, se încheie practic, odată cu acest amical, prima perioadă de pregătire, urmând ca, din 29 ianuarie, jucătorii Astrei să se mute în Spania, pentru al doilea cantonament al iernii.

Publicat: 24 01. 2015, 15:46
Actualizat: 24 01. 2015, 15:47