Buf-buf, trei puncte!** Concordia-CFR 1-2! Rui Pedro înscrie după o eroare incredibilă, Sougou salvator! Aici ai VIDEO REZUMAT

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 13 poze

Campionii de la CFR s-au apărat mult timp și au deschis scorul la o imensă greșeală de apărare a adversarilor. În cele din urmă au obținut trei puncte mari la Chiajna, scor 2-1

Gabi Mureșan a fost schimbat la pauză ca să nu primească cartonaș roșu
Chiajna a ratat câteva ocazii și ar fi putut spera măcar la un punct pe final

CFR Cluj l-a uitat acasă (la Cadu?) pe domnul Mihai și a venit să se apropie de vârful clasamentului în fața unei echipe, Concordia Chiajna, care nu mai primise gol de la sfârșitul lui septembrie. Dar antrenorul Ilie Stan și-a lăsat betoniera la Ploiești, la ultimul 0-0, propunând ceva mult mai ofensiv: Pană urcat în spatele vârfului, doi mijlocași centrali – Ispir și Leca, plus lateralii Popovici și Serediuc, veritabile extreme. Popovici și-a și făcut simțită prezența în careul campioanei printr-o ocazie în minutul 3 și printr-o bară în minutul 8, CFR-ul speriindu-se de acest neașteptat iureș și fixându-l pe Luis Alberto „măturător” într-o linie de patru. Kapetanos era undeva singur între liniile galbene ale Chiajnei, iar cei din Ilfov asaltau mereu jumătatea adversă.

Belu i-a îngropat pe cei de la Chiajna

Serediuc i-a făcut clipe grele lui Ivo Pinto, iar Popovici i-a adus aminte lui Rada că nu a mai jucat de multă vreme fundaș lateral, însă golul a căzut dincolo, banal, neanunțat, după o aruncare de la margine. Mai întâi Florin Ilie, apoi Belu, invitându-se să degajeze fără ca vreunul să izbutească. A profitat Rui Pedro, cel care a împins mingea în poartă din apropiere, limitând la 546 numărul minutelor fără gol primit de Chiajna. Finalul reprizei a găsit tot gazdele în atac, Pană ratând două bune ocazii, ultima în secundele de prelungire. Paulo Sergio l-a lăsat la cabine pe Mureșan, care primise un cartonaș galben, și a venit cu mai ofensivul Aguirregaray. O lovitură liberă de la 22 de metri a adus egalarea (55), Pană învingându-l pe Felgueiras. Când trebuiau să închidă, cei din Chiajna n-au închis și peste două minute Sougou a pătruns frontal și a marcat, după o fază la care arbitrul inițial părea tentat să dicteze penalty.

Cazemată fără Kapetanos

De aici încolo, plimbată prin Champions League pe mari stadioane, campioana a „bubuit” sănătos și eficient, de multe ori peste micuțele tribune din Chiajna, iar Paulo Sergio și-a dovedit clar intențiile: Godemeche în locul lui Kapetanos. Invitată la atac, Chiajna a presat jumătatea vișiniilor, a mizat doar pe schimbări ofensive, dar nu a putut mai mult. Purece a șutat peste din lovitură liberă de la 18 metri (75). La final, rămâne ideea că distanța dintre Champions League și județul Ilfov depinde doar de o copilărească greșeală de apărare care trimite campioana din nou în lupta pentru Europa și curmă șirul unei invincibilități a lui Ilie Stan care începuse să facă statisticienii să caute prin arhive.

Concordia a pierdut aseară primul meci după cinci jocuri, patru în Liga I și unul în Cupă. Ultimul eșec: 0-3 la Vaslui