Budescu: „Eram mulțumiți cu un rezultat de egalitate, dar am riscat la ultima fază! Șumudică ne motivează foarte bine la meciurile cu Steaua”. Ce spune despre atmosfera din tribună

Steaua a pierdut cu Astra, scor 0-1, partida contând pentru etapa cu numărul 19 a sezonului regulat din Liga1. Steliștii au pierdut în urma unui gol marcat de Găman, la ultima faza a meciului. Este a doua înfrângere la rând pentru echipa lui Mirel Rădoi, după ce „roș-albaștrii” au pierdut și derby-ul cu marea rivală, Dinamo

Imediat după încheierea partidei, Constantin Budescu a oferit câteva lămuriri cu privire la desfășurarea evenimentelor de pe durata celor 90 de minute.

„Trei puncte foarte importante, obținute în deplasare. Rezultatul ne dă speranțe. Sperăm să câștigăm și ultimul meci de „acasă”. În ultimele minute eram mulțumiți cu un rezultat de egalitate, dar am riscat la ultima fază. Nu știu ce rivalitate este între noi și Steaua, sunt trei puncte importante, ca la orice alt meci. Antrenorul ne motivează foarte bine, mai ales în meciurile cu Steaua, cunoscută fiind rivalitatea lui cu Steaua, dar noi intrăm pe teren și ne vedem de treaba noastră”, a spus „decarul” giurgiuvenilor.

Eroul din Feroe a comentat și atmosfera din tribunele stadionului din „Trivale”. Majoritatea fanilor prezenți au fost de partea Stelei, dar Budescu a avut cuvinte de laudă la adresa acestora.

„Atmosfera a fost frumoasă, imi place să joc cu multă lume în tribună, chiar dacă nu ne-au susținut pe noi. Îmi pare rău că o echipă ca Steaua are problmele pe care le are. Sper să-și revină, pentru că este pacăt. Ar fi păcat să fim depunctați, pentru că este munca noastră. Nu știu ce nu s-a plătit, dar sper să nu se întâmple acest lucru”, a conchis cel mai important jucător din lotul Astrei.