Bud strong. Atacantul a fost decisiv la Craiova, la redebutul în tricoul CFR-ului: CS U Craiova – CFR Cluj 0-1

Universitatea Craiova și CFR Cluj s-au întâlnit pe „Extensiv” în ultima etapă a sezonului regulat. Oltenii aveau nevoie de un succes pentru a avea un punct în plus în play-out, în timp ce pentru oaspeți orice punct le majora zestrea pentru ultima parte a campionatului.

Daniel Mogoșanu a fost forțat de accidentări să facă toate schimbările până la pauză. Ambii stoperi și mijlocașul la închidere n-au terminat pe teren prima repriză, una în care Craiova n-a fost periculoasă. O lovitură liberă bătută de Ivan a fost singurul moment în care oltenii l-au deranjat pe Marc. Cea mai mare ocazie de a deschide scorul au avut-o oaspeții, dar lui Jakolis i-au lipsit câțiva centimetri pentru a se bucura, la o fază în care stoperii Acka și Izvoranu au fost doar jaloane.

Partea secundă a debutat cu sprintul solitar al lui Măzărache, însă finalizarea n-a fost pe măsura vitezei afișată de atacantul oltean. Pe gazde nu le ajuta un egal în privința punctelor pentru play-out, așa că au atacat cu toate liniile în partea secundă, însă rar au fost în postură clară de a marca. Au făcut-o clujenii, în schimb, după o acțiune prelungită, finalizată de Bud, la cinci minute după ce atacantul redebutase în tricoul CFR-ului.

Craiova intră în play-out de pe locul 8, cu 16 puncte, în timp ce clujenii pleacă de la borna 14 în lupta pentru evitarea retrogradării.

Echipele de start:

• CS U Craiova: Straton – Dumitraș, Iliev, Acka, Vătăjelu – Ivan, Madson, Mateiu, Bancu – Nuno Rocha, Măzărache
  • Rezerve: Vlad, S.Achim, Herghelegiu, Băluță, Izvoranu, Petre
  • CFR Cluj: Marc – Faria Coelho, Larie, L.Goian, Camora – Nascimento, Petrucci, Gomelt – Jakolis, Nouvier, Cristian Lopez
  • Rezerve: Mincă, Vereș, Tinc, Vitor Bruno, Bud, Beleck

CS U Craiova și CFR Cluj pun punct reprezentațiilor din sezonul regulat în partida programată astăzi, cu începere de la ora 14:00.

Cele două formații sunt vecine de clasament, ocupând locurile 8 și 9 și se vor întâlni de acum înainte în play-out. Oltenii au în acest moment 31 de puncte, în timp ce ardelenii au strâns o zestre de 28 de puncte, însă sunt în pericol să mai piardă patru puncte.

În tur, CS U Craiova s-a impus cu 2-1 după golurile marcate în ultimele 10 minute de Nuno Rocha și Costin Curelea.

Publicat: 27 02. 2016, 15:58
Actualizat: 29 02. 2016, 10:31