Bud la puterea a 3-a. CFR a distrus Voluntariul, 5-0, într-un joc unde atacantul a reușit un hatt-trick. Surpriza Omrani a marcat și el

• Francezul venit de la Marseille, Bilel Omrani a debutat și el cu gol, la prima atingere de balon în Liga I, iar Gomelt a stabilit scorul final.
  • CFR a câștigat prima partidă de la plecările lui Jakolis, Petrucci și Cristian Lopez.

Plecările lui Lopez, Petrucci și Jakolis au dus CFR-ului în criză de identitate și rezultate. Clujenii și-au notat doar victoria răsunătoare cu Astra, în ultimele meciuri, iar nou-veniții își întârziau intrarea. Voluntari privea CFR-ul de sus și avea pretenții de surpriză plăcută, bazându-se pe „gașca bătrânilor”: Bornescu, Maftei, Marinescu și Cernat. CFR avea să facă însă cea mai bună primă repriză din actualul sezon. Clujenii au început avântat, cu pressing agresiv și au marcat foarte repede. Bud a trimis cu capul în poartă, centrarea lui Nouvier și Miriuță răsufla mai ușurat încă din minutul 4. CFR a rămas la fel de agresivă și la 1-0 și putea majora imediat diferența, dacă șutul lui Ruiz nu era respins de Bornescu (9). Voluntari a semnat pericol prin Ivanovici, dar șutul său de a fost apărat de Mincă (37), iar Bornescu a mai ținut tabela intactă, la devierea greșită a lui Novac (44).

Bud-show și surpriza Omrani

A venit însă minutul 55, iar victoria CFR-ului a început să devină sigură. Cristi Bud a semnat dubla, cu un gol de pus la CV, exterior din prima, în vinclul lui Bornescu (51). Meciul s-a apropiat de perfecțiune pentru atacantul CFR-ului, după al treilea gol marcat (57). Odată realizat hatt-trick-ul, Bud i-a lăsat locul lui Omrani, iar francezul crescut de Marseille i-a lăsat cu gurile căscate pe fani, în primele minute jucate în România. Gol la prima atingere de balon, după ce l-a pierdut pe drum pe Bornescu (73) și două șuturi apărate cu greu de portarul Voluntariului (75 și 77). Finalul i-a găsit pe cei de la Voluntari descumpăniți, iar pe clujeni căutând golul 5. A venit și el. Din piciorul lui Gomelt (90+3), iar CFR bifează cea mai spectaculoasă victorie din acest sezon și arată că i-a uitat deja pe Lopez, Petrucci și Jakolis.

Echipele de start:

CFR CLUJ: Mincă – Lopes, Larie, Horj, Peteleu – Rus, Gomelt – Nascimente, Nouvier, Ruiz – Bud
Rezerve: Marc, Tînc, Ene, Pintea, Tomislav, Chiriță, Omrani
FC VOLUNTARI: Bornescu – Filipov, Balaur, Maftei, Acsinte – Tăbăcariu – Popadiuc, Novac, Marinescu, Ivanovici – Cernat
Rezerve: Balauru, Coman, Spahija, Căpățână, Cazan, Bălan, Lungu

Publicat: 17 09. 2016, 19:53
Actualizat: 17 09. 2016, 19:56