Brașovenii țin steagul sus

Brașovul a ratat o grămadă de ocazii, iar Sburlea, rezerva de lux a lui Răzvan Lucescu, a făcut diferența cu un șut superb în repriza secundă. Revoluțiile în fotbal nu se nasc peste noapte. E o regulă pe care Timișoara a prins-o cu greu, după niște ani de demisii, amenințări, încercări și multe milioane aruncate. E o regulă pe care Clujul și-a însușit-o cel mai bine, gradual, cu răbdare și cu și mai mulți bani investiți. Nu fără scandaluri însă. Și Vasluiul, ultima venită în cercul echipelor care și-au depășit condiția, a avut același traseu. Acum, la rând e Brașovul. O echipă mai mult percepută decât anunțată ca o nouă revelație. Că drumul e lung până acolo a făcut-o să înțeleagă Păcurar, încă din minutul 4. Contraatac perfect, șut direct sub bară și 1-0 pentru Pandurii. Lumea scandeză batjocoritor: „UEFA, UEFA“, semn că ambițiile lui Răzvan sunt arhicunoscute.

Brașovul s-a trezit destul de repede, a atacat, steril la început, iar apoi din ce în ce mai intens. Și, având în vedere că gorjenii s-au pierdut și n-au mai arătat mare lucru în ofensivă de pe undeva de prin minutul 20, și-au făcut treaba mai lejer decât părea. Ilyeș a egalat, Zaharia s-a făcut de râs, Cătălin Munteanu a coordonat balul, Răzvan a făcut mișcarea câștigătoare cu Sburlea, iar fostul copil teribil al Ligii a II-a a prins torpila perfectă de la 20 de metri. E povestea unui meci și poate al unui început. Dar asta vom afla în vreo trei-patru ani. Sau poate și mai mult.

" A fost, efectiv, spectacol, am jucat foarte bine. Trebuia să fie 5-1! Nici nu i-am lăsat să ajungă la poarta noastră." – Răzvan Lucescu, antrenor FC Brașov

" Am început jocul foarte bine, dar jucătorii mei s-au speriat de golul marcat repede. În repriza a doua nu am mai reușit nimic. "– Eugen Neagoe, antrenor Pandurii Tg. Jiu