Bourceanu a fost emoționat înaintea meciului cu FCSB: „N-am dormit deloc”

Alexandru Bourceanu (33 de ani) a spus că a avut emoții mari înaintea meciului cu fosta sa echipă, FCSB. Mijlocașul spune că victoria cu 2-1 care a trimis nou-promovata în sferturi e de-a dreptul extraordinară.

„E ceva extraordinar. E prima oară când echipa asta e în prima ligă, prima oară când ajunge în sferturi și prima oară când a jucat în nocturnă. E normal să fie un meci special contra Stelei (n.r FCSB), n-am dormit deloc aseară. Nu ne-am propus un obiectiv în Cupă, vrem doar să ajungem cât mai departe. Obiectivul în campionat e evitarea retrogradării. Am avut emoții pe final. Am avut 2-0 și am luat un gol ciudat.

Am apucat să schimb câteva vorbe cu Mihai Stoica, cu Rusescu, dar am fost foarte concentrat. Va fi dificil să jucăm în mai puțin de 70 de ore cu Viitorul, cred că sunt cea mai în formă echipă. S-a vorbit puțin de playoff, dar trebuie să fim realiști”, a spus Alexandru Bourceanu, la finalul partidei.

Între 2014 și 2017, Bourceanu a evoluat în două rânduri pentru FCSB. 175 de meciuri oficiale a adunat Bourceanu în tricoul vicecampioanei, reușind să marcheze patru goluri și să paseze decisiv în 29 de rânduri.

Echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României: Dunărea Călărași, Csikszereda Miercurea Ciuc, FC Hermannstadt, U Craiova, Viitorul, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Astra Giurgiu și CFR Cluj.

Publicat: 02 11. 2018, 00:18
Actualizat: 02 11. 2018, 00:19