Botoșaniul începe să se scufunde: „Am luat tot podiumul la rând!” Ce spune Popovici despre seria neagră a moldovenilor

Botoșaniul pierde în fața Petrolului și revelația începutului de campionat începe să se scufunde în clasament. Cristi Popovici face haz de necaz și spune că echipa lui va încerca să întrerupă seria neagră în meciul de Cupă, cu Vasluiul: „Am luat tot podiumul la rând”

„Nu mă consolează că am jucat bine, am înregistrat a treia înfrângere în campionat, după ce am luat tot podiumul de anul trecut la rând. Parcursul de până acum ne dă totuși speranțe că ne putem clasa în jumătatea superioară a clasamentului, cel puțin la finalul turului. Regretul este cu atât mai mare cu cât am luat gol în minutul 83. Au fost două reprize total diferite. În prima repriză am părut timorați, puțin apăsați de eșecul de la Tg Jiu, dar am dominat după pauză. Le reproșez jucătorilor doar că nu au încercat mai multe la golul doi. Altceva nu am ce să le reproșez, până la urmă suntem aceeași echipă care a promovat din Liga a II-a, jucătorii sunt aceiași. Eu îi încurajez în continuare, simt că putem avea rezultate bune”, a spus antrenorul Botoșaniului la Dolce Sport.

Popovici speră să întrerupă seria neagră în Cupă, cu Vasluiul:

„Seria neagră a început la meciul cu Pandurii, acum urmează Vaslui în Cupa României. Noi vom încerca să-i eliminăm din nou, încercăm să ne calificîm în faza superioară, tratăm cu maximă seriozitate și această competiție”, a mai spus Popovici.

Petrolul Ploiești a învins sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), pe FC Botoșani, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Teixeira ’15 și Dore ’85. Pentru gazde a înscris Hadnagy ’70.

FC Botoșani: Curileac – Patache, Poverlovici, C. Dinu, Acsinte – Vașvari, Ghinga (Codoban ’57) – Fulop, Croitoru, Hadnagy (Tincu ’83) – Cârjan (I. Matei ’77). Antrenor: Cristian Popovici.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Hoban, Geraldo, Guilherme – Romario, De Lucas (Dore ’73) – Priso (Fernandez ’58), Boudjemaa (Moraru ’68), Teixeira – Camara. Antrenor: Cosmin Constra.

Cartonașe galbene: Poverlovici ’58, Croitoru ’84 / De Lucas ’30, Priso ’57, Camara ’65

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Vasile Marinescu, Iulian Radu (asistenți) – Cristina Bujor (rezervă)

Observatori: Corneliu Fecioru, Marian Albu.

La meci au asistat aproximativ 5000 de spectatori, între care și 50 de fani ai oaspeților.

Publicat: 26 10. 2013, 17:30
Actualizat: 26 10. 2013, 18:08