Bornescu, suspendat 8 etape și penalizat cu 10.000 de lei după ce l-a mușcat pe Bawab

Portarul Mircea Bornescu (Petrolul) a fost suspendat, vineri, opt etape de Comisia de Disciplină a LPF, el primind totodată și o penalitate sportivă de 10.000 lei, pentru că l-a mușcat pe Thaer Bawab (Gaz Metan Mediaș), în meciul din ultima etapă a Ligii I.

În urma incidentelor înregistrate la meciul Petrolul Ploiești – Gaz Metan Mediaș, care a avut loc miercuri, Comisia de Disciplină a mai dictat următoarele sancțiuni:

Antrenorul Cosmin Contra (FC Petrolul), trimis în tribună de arbitrul Sebastian Colțescu, a fost suspendat două jocuri și a primit o penalitate sportivă de 5.000 de lei;

Marius Nicolae, manager sportiv FC Petrolul, a fost suspendat două luni și a primit o penalitate sportivă de 10.000 de lei;

Jucătorul Geraldo Alves (FC Petrolul), eliminat de pe teren, a fost suspendat două jocuri și a primit o penalitate sportivă de 5.000 de lei;

Jucătorul Thaer Bawab (CS Gaz Metan Mediaș), eliminat de pe teren, a fost suspendat două jocuri și a primit o penalitate sportivă de 3.000 de lei;

Jucătorul Sergiu Muth (CS Gaz Metan Mediaș), eliminat de pe teren, a fost suspendat două jocuri și a primit o penalitate sportivă de 5.000 de lei;

Jucătorul Cristian Todea (CS Gaz Metan Mediaș), eliminat de pe teren, a fost suspendat două jocuri și a primit o penalitate sportivă de 2.000 de lei;

Jucătorul Radu Zaharia (CS Gaz Metan Mediaș), eliminat de pe teren, a fost suspendat un joc și a primit o penalitate sportivă de 740 de lei;

Cluburile FC Petrolul Ploiești și CS Gaz Metan Mediaș au fost sancționate cu o penalitate sportiva de 910 de lei fiecare.

Pentru incidentele din tribune de la meciul CFR Cluj – Universitatea Cluj, din aceeași etapă, Comisia de Disciplină a LPF a sancționat gruparea oaspete cu o penalitate sportivă de 30.000 de lei.

Formația Petrolul Ploiești a încheiat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Gaz Metan Mediaș, în ultima etapă a Ligii I, după un meci în care s-au acordat șase cartonașe roșii.

Geraldo Alves a fost eliminat de la Petrolul în minutul 62.

Meciul a fost marcat de o bătaie generală, izbucnită în minutul 65, care s-a soldat cu eliminarea jucătorilor Mircea Bornescu și Taher Bawab.

În minutul 65, Bawab a căzut în teren, accidentat, Achim l-a ridicat, împreună cu Bornescu, jucătorul medieșenilor l-a lovit pe portar, acesta a ripostat și l-a mușcat de umăr. Apoi a izbucnit o încăierare generală, care a rezultat cu eliminările lui Bornescu și Bawab. În teren a intrat antrenorul Cosmin Contra, care s-a certat cu arbitrul Sebastian Colțescu, precum și cu jucătorul Eric de Oliveira, fiind cu greu calmat de oamenii de ordine.

După o întrerupere de aproximativ șase minute, în care s-au înregistrat mai multe incidente între jucători, meciul a fost reluat Cosmin Contra fiind trimis în tribune. Arbitrul Colțescu a acordat 11 minute de prelungire.

Gaz Metan a încheiat meciul cu patru jucători eliminați: Bawab, Todea, Zaharia și Muth.