Borcea a primit și ultima confirmare de care mai avea nevoie!** „Dinamo a avut penalty și eliminare!”

Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu spune că faza pe care oficialii dinamoviști o acuză cu înverșunare după meciul Vaslui – Dinamo 3-1 e una judecată fără dubii greșit, în defavoarea „roș-albilor”.

În minutul doi al partidei, „câinii” au cerut penalty și eliminare la o cădere în careu a lui Marius Niculae, iar Nicolae Badea și Cristi Borcea au criticat dur arbitrajul, la finalul celor 90 de minute. Crăciunescu a afirmat însă că și Vasluiul a avut o lovitură de pedeapsă neacordată, la căderea în careu a lui Lucian Sânmărtean din repriza a doua.

Dacă eram observator și arbitrul ar fi dat doar penalti și cartonaș galben, nu aș fi avut nimic de obiectat, cu mențiunea că preluarea lui Niculae a fost cam largă. Sancțiunea reală e penalty și eliminare. Asta e mult mai aproape de adevăr, dar nu aș fi sancționat arbitrul dacă îmi oferea această explicație„, a declarat Ion Crăciunescu la Digi Sport.

Publicat: 12 09. 2011, 16:54
Actualizat: 12 09. 2011, 17:00