Bokila a marcat, CFR a condus cu 2-0, dar clujenii nu au reușit să câștige amicalul cu Istra și l-au enervat pe Dan Petrescu. „Bursucul” a anunțat alte două transferuri și a dezvăluit situația lui Culio

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul amical pe care l-a susținut în compania croaților de la NK Istra, iar finalul partidei l-a găsit foarte nervos pe Dan Petrescu.

Jeremy Bokila a deschis scorul încă din minutul 15, iar Omrani a făcut 2-0 din penalty, în minutul 25, meciul îndreptându-se spre o victorie clară a clujenilor. Halovic a marcat în minutul 26 și a redus diferența, iar în repriza a doua, când Dan Petrescu a schimbat complet echipa de start, croații au reușit să revină și au egalat prin Kitanovksi (minutul 86).

Echipa folosită de Dan Petrescu:

• Mincă – C. Manea, Luchin, Horj, Camora – Hoban, A. Mureșan – Al. Păun, Omrani, Deac – Bokila
  • Au mai jucat: Vâtcă, Vinicius, Vera, Peteleu, Yasin, Nouvier, Pelayo, Balic, Nascimento, Rus

La finalul meciului, Dan Petrescu a fost vizibil nemulțumit de faptul că elevii săi au risipit un avantaj de două goluri, a anunțat încă două transferuri și a dezvăluit că Emmanuel Culio nu e încă pus la punct cu pregătirea fizică, urmând să intre în formă abia după primele etape: „O echipă adversă puternică, dar nu am cum să fiu mulțumit când am 2-0 și iau două goluri. Rămâne de văzut ce va fi în continuare, mai sunt trei meciuri amicale, apoi ne decidem. Jucătorii au venit târziu, încă mai vin, unii sunt nepregătiți. Cu toate astea, azi trebuia să câștigăm și dacă era 5-2 nu se supăra nimeni. Schimbările nu au adus un plus.

Când vii de acasă e greu să intri diect, nu cred că va fi pregătit 100% pentru primele etape, dar e bine că a venit, pentru că e un jucător valoros și ne va ajuta.

Moutinho joacă stânga, poate juca și al doilea vârf. Portarul e deja aici, se antrenează cu noi, a fost pe bancă azi. Vor fi și jucători care  vor pleca, dar vor mai și veni”, a spus Petrescu.

Publicat: 30 06. 2017, 21:04
Actualizat: 30 06. 2017, 21:12