Blestemul clujenilor. Toate cele patru eliminări ale Astrei din acest sezon au venit în meciurile cu CFR și „U”

Cele patru eliminări încasate de Astra Giurgiu în acest sezon au venit în meciuri contra unor echipe clujene. Pliatsikas și Ben Youssef au primit cartonaș roșu în eșecul cu CFR Cluj, scor 1-4, din etapa a opta, în timp ce Florescu și William au fost eliminați sâmbătă, în remiza cu Universitatea Cluj, scor 1-1

Primele 55 de minute ale meciului dintre Astra și Universitatea Cluj au dezamăgit. Atât fanii celor două echipe, cât și pe pariorii care au mizat o întoarcere de rezultat în repriza secundă, conform unor ponturi care au circulat pe Facebook în ultimele zile. Din momentul golului lui Bukari (56), jocul a luat o turnură ciudată. Mai exact, două penalty-uri pentru clujeni – unul transformat de Lemnaru, altul ratat de Mușat – două eliminări pentru Astra, alte șapte cartonașe galbene arătate de Sebastian Colțescu, plus o bară a Astrei, prin Alibec, în minutul 89, care putea schimba situația partidei.

Răducan a criticat dur arbitrajul

Imediat după finalul partidei, Narcis Răducan, președintele executiv al Astrei, a criticat dur prestația lui Sebastian Colțescu, despre care a declarat că a viciat rezultatul jocului: „Sebastian Colțescu a greșit grav azi, ambele cartonașe roșii au fost greșeli de arbitraj. La penalty-uri cred că a procedat corect, acolo nu avem ce să spunem. Dar eliminările sunt viciere de rezultat”. Interesant e că Astra e una dintre cele mai disciplinate echipe din Liga 1, care până în etapa a 15-a, programată în acest week-end, având doar doi jucători eliminați. Coincidență sau nu, tot într-un meci cu o echipă clujeană, în eșecul din etapa a opta, scor 1-4, când Ben Youssef și Pliatsikas au fost eliminați. Sâmbătă, William de Amorim (două galbene) și George Florescu (roșu direct) au fost clienții lui Colțescu.

Astra – Universitatea Cluj 1-1 (Bukari 56 / Lemnaru 67 – pen.)

Astra: Lung – Pliatsikas (L. Rus 80), Ben Youssef, Oros, Morais – Florescu, Laban – Enache, Budescu (Alibec 75), William – Bukari (Yahaya 89)

U Cluj: Panagopoulos – Ciupe, Ninu, Skvorc, Mușat – Stojanovic (Morar 87), Costin, Cristocea – Mengolo, Lemnaru, Gravenberch (Ceppelini 45)

Publicat: 23 11. 2014, 09:53
Actualizat: 23 11. 2014, 09:54