Blaturile se fac cu arbitrul!** Chaibou ar fi aranjat cinci partide înainte să se retragă

*Arbitrul Ibrahim Chaibou ar fi aranjat cinci partide înainte să se retragă din activitate

*Este vorba de meciuri amicale, în care Chaibou acorda penalty-uri ciudate

Arbitrul Ibrahim Chaibou (foto), din Niger, este unul dintre personajele implicate în cel puțin cinci partide trucate de o rețea mafiotă din Singapore, condusă de Wilson Raj Perumal, conform unei investigații a agenției „AP”.

Chaibou (45 de ani) a fost arbitrul central în meciul amical dintre Nigeria și Argentina, disputat în iunie 2011. Scorul? Un 4-1 clar pentru nigerieni. Nu rezultatul a surprins însă, având în vedere că argentinienii au venit cu o echipă formată din jucători care nu prind naționala în mod obișnuit. Ci faptul că Chaibou a prelungit meciul timp de șase minute, iar în minutul 98 (!) a acordat un penalty pentru Argentina pentru un presupus henț al lui Ambrose, care preluase mingea cu coapsa. În acest timp, un program complex folosit de FIFA a arătat că sume uriașe se pariaseră că se va marca cel puțin un gol în finalul partidei.

Imediat, s-a lansat o anchetă privind corectitudinea lui Chaibou, care a demonstrat implicarea sa în cel puțin patru amicale trucate, toate organizate între 2010 și 2011 de firma „Football4u”, apropiată a lui Perumal. E vorba de meciuri suspecte precum Africa de Sud – Guatemala 5-0 sau, în care cele două echipe s-au plâns de decizii suspecte și penalty-uri inventate. Ba chiar un Bahrein – Togo 3-0, în care togolezii au fost conduși de pe bancă de un antrenor suspendat pentru blaturi și au avut în teren jucători care nu bifaseră nicio selecție în națională! Dar până să fie sancționat, în septembrie 2011, Chaibou s-a retras din fotbal, din cauza vârstei, și investigația s-a oprit. Nu și dezvăluirile lui Perumal dintr-o celulă din Finlanda: „L-am angajat pe Chaibou să aranjeze meciuri”. Însă arbitrul, angajat în Armata din Niger, a parat: „Nu îl cunosc pe Perumal”.

Publicat: 16 02. 2013, 08:19
Actualizat: 16 02. 2013, 08:20