Bilinski și Lazăr au îngenuncheat „Șepcile Roșii”. Dinamo – „U” Cluj 3-0

Dinamo a învins sâmbătă, scor 3-0, Universitatea Cluj, în etapa a 19-a a Ligii 1 și a obținut a doua victorie a returului fără gol primit.

George Ogăraru, antrenorul Universității, a suferit una dintre cele mai clare înfrângeri ale scurtei cariere de technician. După meci, fostul fundaș al Stelei a fost demis (DETALII AICI)

Foarte probabil ultimul meci al lui Ogăraru pe banca tehnică a lui U Cluj. FOTO: Alexandru Hojda

Arătând că a învâțat din meciul de la Târgu Jiu, pierdut în fața Pandurilor, Mihai Teja a început meciul fără Durimel în apărare, dar nu a fost scutit de emoții. Nedelcearu a greșit în chiar primele minute ale meciului, dar Castillion a ratat ceea ce avea să fie singura mare ocazie a ardelenilor. După câteva minute bune, „U” a devenit o echipă apatică, fragilă pe faza de apărare, care nu a pus nicun moment probleme în jumătatea adversă.

Mihai Teja a obținut prima victorie pe teren propriu ca antrenor al lui Dinamo. FOTO: Alexandru Hojda

Pentru Dinamo, partida nu a fost una ușoară, dar fotbaliștii antrenați de Mihai Teja au știut s-o facă să pară simplă. După câteva ratări mari, Bilinski a deschis scorul în minutul 28, profitând de o greșeală a lui Bambara, probabil cel mai slab fundaș al oaspeților. Până la pauză Dinamo a ținut jocul sub control, și-a mai creat câteva situații periculoase, dar Veselovsky nu a mai fost învins.

Nevoit să schimbe ceva în jocul echipei, Ogăraru a adus de la cabine 11 jucători ceva mai determinați, dar incapabili să se ridice la nivelul lui Dinamo. Greșelile din linia defensivă a clujenilor au continuat, cu Bambara în rol principal, iar Lazăr a profitat în minutul 68, când a păcălit linia ofsaid-ului și a marcat fără prea mult probleme. Același Lazăr a mai ratat o ocazie mare, înainte ca Bambara să pună capăt unei evoluții dezamăgitoare și să fie eliminat pentru două faulturi dure, ambele asupra lui Grigore.

Finalul meciului a mai adus un gol, marcat de Bilinski, polonezul ajungând astfel la 10 goluri în actual ediție a Ligii 1, două mai puțin decât liderul marcatorilor, fostul stelist Claudiu Keșeru.

Polonezul Bilinski a fost eroul dinamoviștilor, marcând de două pro, în minutele 28 și 93. FOTO: Alexandru Hojda

Dinamo râmâne cu 90 de minute bune și 3 puncte care o aduc până pe locul 4 al clasamentului, în timp ce Universitatea Cluj va avea de tras pentru evitarea retogradării.

Dinamo – „U” Cluj 3-0 (1-0)

Marcator: Bilinski 27, 93, Lazăr 68

Dinamo: Naumovski – Fai, Nedelcearu (Machado 45), Bunoza, S. Filip – N. Grigore (Cristescu 79), Elhamed – D. Rotariu (Alexe 61), M. Niculae, V. Lazăr – Bilinski

„U” Cluj: Veselovsky – R. Ciupe, Skvorc, I. Neag, Bambara – R. Costin (Martins 78) – Zijler (Morar 61) , Van Den Broek, Ceppelini, L. Kovacs (Calcan 35) – Castillion

Arbitru: Marcel Bîrsan
Asistenți: Vasile Marinescu și Valentin Avram

Cartonașe galbene: Bilinski ’49 / Sikvorc ’31, Bambara ’60, ’75

Cartonașe rosii: Bambara ’75