Bergodi, la primul trofeu

Aproape 1.000 de spectatori s-au dezmorțit pentru a veni la arena Moldova, acolo unde Lotus Rocar își dispută meciurile din liga secundă pe teren propriu. Partidele s-au desfășurat după sistemul fiecare cu fiecare, pe durata a unei reprize de 60 de minute.

În prima partidă, FC Vaslui a învins cu 1-0 pe Lotus Rocar, prin golul marcat de Zubar cu două minute înainte de finalul jocului. Acesta a reluat din șase metri o centrare a lui Bălace, după ce vasluienii au trecut prin emoții serioase la bara lui Păunescu din minutul 28. În meciul vedetă, cel dintre Vaslui și Poli, ieșenii au rezistat eroic asalturilor vasluienilor, mai mult, au ratat chiar în ultimele cinci minute ocazii rarisime prin Pălimaru, Miclea și Buta, scorul rămânând totuși 0-0. Ieșenii au evoluat mult mai bine în ultima partidă, au verticalizat mai mult jocul pe cele două vârfuri și s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate de Cristea (penalty – min. 25) și Viveiros (min. 56), cucerind astfel trofeul pus în joc.

„Da, este primul trofeu câștigat cu Politehnica Iași, am jucat bine și cu Vasluiul, și în al doilea meci. Ne-am creat ocazii și sunt mulțumit. Acum mă gândesc numai la meciul cu Farul Constanța și nu mă îngrijorează că băieții ratează. Totuși este important că ajungem să ne creem ocazii ”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul turneului.

Publicat: 30 03. 2009, 09:26
Actualizat: 30 03. 2009, 09:32