Belgianul Boucaut a executat-o pe Dinamo!** FOTO Penalty-ul clar refuzat „câinilor” când scorul era 1-1

Momentul psihologic al derby-ului SteauaDinamo, scor 3-1, a avut loc în minutul 81, când belgianul Alexandre Boucaut le-a refuzat oaspeților un penalty clar.

La scorul de 1-1, dinamoviștii au scăpat pe contraatac, iar balonul a ajuns în careul Stelei, unde Țucudean și Cosmin Matei au rămas într-o situație excelentă de gol. Ambii jucători ai „câinilor” au căzut în careu, după un duel cu Alex Chipciu, însă belgianul Alexandre Boucaut a lăsat jocul să continue.

Reluările au arătat însă că centralul partidei a greșit. Acesta ar fi trebuit să arate punctul cu var și cartonașul roșu pentru Alex Chipciu, care nu a atins balonul și l-a doborât pe Cosmin Matei din postură de ultim apărător.

Trei minute mai târziu, Rusescu a făcut 2-1 pentru Steaua, iar pe final Szukala a făcut 3-1. E clar însă că situația ar fi stat total diferit dacă Steaua ar fi rămas în 10, iar Dinamo ar fi transformat lovitura de pedeapsă.

captură foto: Digi Sport

Publicat: 04 11. 2012, 23:29
Actualizat: 04 11. 2012, 23:44