Becali îl vrea pe Cristea!** Reacția lui Badea după ce a aflat de posibilul transfer:

Becali aruncă arcanul spre cel mai prolific marcator al lui „U” din acest sezon. Badea n-are griji: „Nu discut o posibilă utopie!”. L-a liniștit oare patronul Walter?

Vestea că Gigi și Steaua au dat drumul vânătorii pentru Adrian Cristea a perturbat ieri liniștea fanilor lui „U”. Suporterii nu concep să-și piardă idolul și cel mai bun marcator din Liga I, după ce șefii au decis să determine echipa să termine pe podium în acest sezon după ce a ratat deja un obicetiv, Cupa României. Cu cinci goluri în 13 jocuri, din care în 12 a fost titular, Cristea a punctat un sfert din reușitele echipei lui Badea în acest tur. Astfel că, antrenorul „șepcilor” evită vizibil să ia în calcul varianta despărțirii. „Nu discut ceva ce poate fi o utopie. Până la iarnă, subiectul transferuri, din ambele părți. Momentan, nu mă interesează acest aspect”, e ferm Badea. Care e procentajul ce reprezintă aportul lui Cristea la echipă? Badea se echivează din nou. „Nu fac remarci individuale. Dacă aș face-o aș risca să stric un echilibru și nu-mi permit”, punctează antrenorul lui „U”.

Primul la națională după 18 ani

După hattrickul de la Mediaș, primul din carieră, Prințul a prins o nouă convocare la națională după 2 ani. Pentru „U” a fost însă moment antologic. „Șepcile” au avut din nou un jucător la lotul de seniori al României într-un joc oficial după 18 ani! Ultimul jucător al lui „U” care a prins naționala României avea aceeași poreclă. „Il Principe”. Marius Predatu a fost selecționat în ’93, tot după un meci de excepție. Marcase 4 goluri Rapidului, iar Dinu l-a selecționat în locul accidentaților Răducioiu și Lăcătuș. Predatu a jucat atunci 25 de minute, într-un meci cu Cipru din preliminariile mondialului din SUA, câștigat de „tricolori” cu 2-1.

Nu discut ceva ce poate fi o utopie. Până la iarnă, subiectul transferuri, din ambele părți. Momentan, nu mă interesează acest aspect
Ionuț Badea, antrenor „U” Cluj

9 goluri au marcat pentru „U” cei doi jucători vizați de Becali, Cristea și Tony, ambii fiind primii marcatori ai echipei

Cristea a marcat un sfert din golurile lui „U” în acest sezon și n-a absentat în niciun joc

Publicat: 08 11. 2011, 19:20
Actualizat: 08 11. 2011, 19:21