Lecție pentru Gigi Becali, după golul lui Ianis Stoica din FCSB – FC Voluntari: „El nu e jucător de bandă!”

Ianis Ilie Stoica se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre FCSB si FC Voluntari, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 11 aprilie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Basarab Panduru, fost fotbalist la Steaua București și fost manager general la FCSB, a analizat meciul cu FC Voluntari și l-a remarcat pe Ianis Stoica, atacantul în vârstă de 19 ani al roș-albaștrilor.

Partida dintre FCSB și FC Voluntari s-a disputat luni seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei a patra din play-off-ul Ligii 1, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 4-0, după golurile marcate de către Darius Olaru (min. 5), Ianis Stoica (min. 26) și Florin Tănase (min. 70 și min. 78).

În cadrul acestei întâlniri, Ianis Stoica a jucat în banda dreaptă și a fost înlocuit imediat după pauză cu Andrei Cordea.

Basarab Panduru, lecție pentru Gigi Becali, după golul lui Ianis Stoica din FCSB – FC Voluntari

Basarab Panduru îl atenționează pe Gigi Becali cu privire la poziția din teren a uneia dintre „perlele” sale, Ianis Stoica. Acesta a explicat că locul său este în atac, în fața porții, nicidecum în bandă.

„Ianis Stoica nu e jucător de bandă. El ştie să marcheze goluri, e golgheter. Golul pe care-l marchează, îl marchează tot din poziţie de număr 9. El bagă mingea în poartă. Mă aşteptam să joace mai mult, să-l scoţi pe Mamut la pauză.

M-am uitat să vadă câţi ani are, face 20. Are şapte goluri în momentul ăsta. La minutele jucate mi se par multe. Eu cred că este un golgheter. Nu ştiu cât fotbal ştie, de partea dreaptă sigur nu ştie. Cred că îl stă cel mai bine vârf de atac. E om care se demarcă, caută mingea, se duce după ea. Are calităţi de golgheter”, a spus Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

„Noi încercăm să câștigăm tot până la final și să ridicăm trofeul. De ce nu? Vom da totul. Suntem la mâna noastră. În fotbal este posibil orice și mergem să câștigăm la CFR. Am avut o mică secetă, mă bucur că am putut să-mi ajut echipa și sper să o țin tot așa. Oriunde mă bagă antrenorul sper să dau randament. Nu depinde de mine” – Ianis Stoica, după FCSB – FC Voluntari

Publicat: 12 04. 2022, 08:49