Bărboianu și Arlauskis, asurziți de petardele aruncate din tribune

UPDATE Cu mai puțin de 10 minute rămase de jucat, și portarul Stelei a avut de suferit din cauza petardelor aruncate din tribune. Arlauskis a avut așadar nevoie de intervenția echipei medicale după ce galeria lui Dinamo, aflată în spatele porții Stelei, a trimis în teren obiecte pirotehnice.

Meciul a fost reluat după 2-3 minute în care lituanianul a stat întins pe gazon, cu mâinile la urechi.

Același incident s-a petrecut și în minutele de prelungire ale meciului, victimă fiind tot Arlauskis. Poate acesta a fost și motivul pentru care centralul Balaj a pus capăt partidei în minutul 90+2, cu toate că partida fusese prelungită cu 3 minute.

Atmosfera incandescentă de pe Național Arena a continuat și în partea secundă a derbyului de trafdiție. În minutul 55 al meciului Steaua – Dinamo, din etapa a 13-a a Ligii 1, la scorul de 1-0, Cosmin Matei a luat o fază pe cont propriu pe aripa dreaptă și a obținut maximum posibil: lovitură de la colțul terenului.

Bărboianu s-a dus să execute, însă în momentul în care se pregătea să centreze, fanii steliști aflați în sectorul de lângă colțul terenului au declanșat atacul cu petarde. Craioveanul s-a ferit la timp și a părăsit acea zonă, dar centralul Cristi Balaj nu a oprit meciul. Imediat un coleg al lui Bărboianu s-a dus să bată cornerul și meciul s-a reluat rapid.

Cu doar câteva ore înainte de meciul contra Stelei, fotbalistul lui Dinamo, Ștefan Bărboianu, a fost anunțat că și-a pierdut copilul, la numai trei zile după ce acesta se născuse.

Soția jucătorului dinamovist, Alina Bărboianu, a avut o sarcină complicată și a fost fost operată de urgență marți, 28 noiembrie, după mai multe zile de spitalizare. Abia intrase în luna a șasea. Din cauza nașterii premature, copilul a primit o atenție sporită din partea medicilor, dar eforturile acestora au fost în zadar. Vineri, decesul copilului a fost confirmat de echipa medicală, complicațiile apărute și faptul că micuțul nu s-a dezvoltat normal fiind principalele motive care au dus la această tragedie.

Ștefan Bărboianu a insisttat să joace în derby-ul contra Stelei și a fost ales de antrenorul Flavius Stoican în echipa de start. Conform informațiilor primite de ProSport de la o sursă din interiorul clubului, jucătorii lui Dinamo au pregătit un mesaj de încurajare pentru Bărboianu în cazul în care vor înscrie în poarta Stelei pe Național Arena.

Știai că avem o pagină specială dedicată Stelei?

Publicat: 31 10. 2014, 22:20
Actualizat: 01 11. 2014, 00:05