Balaj a arbitrat Steaua după un an

Gigi Becali l-a desființat pe arbitru în martie anul trecut după ce roș-albaștrii au pierdut la Târgu Mureș

Steaua nu a pierdut niciodată pe teren propriu cu Balaj la centru

Surpriză la meciul de aseară dintre Steaua și Pandurii Tg. Jiu. Cel care a condus la centru meciul de pe Național Arena a fost Cristian Balaj. A trecut mai bine de un an de când „fluierașul” din Baia Mare nu a mai fost prezent ca oficial la un joc al Stelei. În martie anul trecut, după ce roș-albaștrii au pierdut cu 1-0 la Târgu Mureș, Gigi Becali l-a „desființat” pe Balaj: „Trebuie trimis la pușcărie! Golul l-am încasat după un fault inventat de Balaj, iar în ultimele minute ale meciului nu ne-a acordat din răutate un penalty!”.

După aceste atacuri, Cristian Balaj a decis să-l dea în judecată pe finanțatorul Stelei, mai ales că și după un meci cu CFR Cluj, Gigi Becali îl criticase foarte dur pe acesta pentru că nu-l eliminase pe Gabi Mureșan. Pentru a-l îndupleca pe arbitru să renunțe la intențiile sale, Gigi Becali i-a trimis atunci o scrisoare prin care își cerea scuze, astfel se face că acum Balaj și patronul Stelei s-au împăcat.

Arbitrul din Baia Mare a condus aseară aproape fără probleme meciul dintre Steaua și Pandurii. În minutul 59, Chiricheș a făcut henț în propriul careu, dar Balaj nu a acordat penalty.

500.000 de euro îi ceruse despăgubire Cristi Balaj lui Becali pentru jignirile de anul trecut

7 partide au pierdut cei de la Pandurii cu Balaj la centru în cele opt partide jucate în deplasare

Roș-albaștrii nu au pierdut niciodată pe teren propriu în Liga 1 atunci când Balaj i-a arbitrat!

Publicat: 04 05. 2013, 08:53
Actualizat: 04 05. 2013, 08:54