„Bagă două pachete de țigări pe zi și în timpul meciului suflă, răsuflă. Ești vai de capul tău, lasă țigara dacă vrei să ajungi fotbalist”. Omul pe care Becali nu l-a putut ierta

Deși a marcat golul de 1-0 al FCSB-ului în Gruia, Florinel Coman (20 de ani) nu a scăpat de criticile patronului. Schimbat de Nicolae Dică în repriza a doua pentru că avea probleme fizice, „Mbappe” e făcut praf pentru că fumează, obicei care, crede Becali, îl împiedică să se exprime la capcitate maximă.

Înainte să înscrie, Coman a ratat dintr-o poziție foarte bună, iar acea fază l-a enervat pe Gigi Becali, care și-ar fi dorit ca vârful de atac să înscrie. Apoi, în minutul 70, Coman, care-i transmisese lui Dică încă din minutul 50 că nu mai poate fizic, a fost înlocuit cu veteranul Teixeira. Nu mai putea alerga, iar detaliul e pus de Becali pe seama obiceiului nesănătos al fotbalistului cumpărat de la Viitorul: „Speram să mai iau 2 milioane pe el (n.r – pe Florinel Coman), dar acum nu mai cred. Acum o să ziceți că i-am făcut praf, că îi termin. Păi îi termin eu? Joacă dacă ești bărbat. Am văzut ce a zis Coman, că nu mai poate. Păi dacă bagă două pachete de țigări pe zi? Și în timpul meciului sulfă, răsuflă… Lasă țigara dacă vrei să ajungi fotbalist. El are talent cu carul, dar dacă nu poți să alergi, la revedere.

Dacă am dat trei milioane pe Coman trebuie să dea gol de acolo. Tu îți arăți mușchii după ce îți face ăla cadou. Vai de capul tău. Noi nu pasăm nimic, ați văzut 3-4 pase legate?”, a declarat Becali, la Digi Sport.

Publicat: 16 09. 2018, 23:38
Actualizat: 16 09. 2018, 23:51