Badea a înviat!

Sdrobiș spune că a pătimit ca Iisus

Chiar dacă a jucat doar ultima jumătate de oră a partidei cu UTA, Vali Badea a fost mai percutant decât titularii Dică, Nicoliță și Pleșan.

Conform celor de la Panini Digital, realizările personale ale steliștilor scot în evidență inspirația lui Marius Lăcătuș din minutul 61 al meciului cu UTA. Introdus pe teren în locul lui Nicoliță, „Bădiță“ a dezechilibrat defensiva arădenilor, în special prin forța de pătrundere. Era exact ceea ce lipsea Stelei, în condițiile în care trio-ul compus din Bănel, Dică și Pleșan a totalizat împreună doar două driblinguri. Comparativ, Badea a contabilizat trei situații în care și-a depășit adversarii direcți, inclusiv la faza golului de 2-1. Mai mult, intrarea sa în joc a adus un plus de prospețime în evoluția Stelei, prin pase utile, centrări și șuturi de la distanță.

„Fiara“ nu-i răspundea la salut

Cunoscut ca un jucător de moral, Vali Badea ar putea profita de ultima sa reușită pentru a reveni în echipa de bază a lui Marius Lăcătuș. „Era un nimeni și acum iată că iar a renăscut. Dă goluri istorice și asta face bine pentru psihicul lui”, a spus Ioan Sdrobiș, tehnicianul care l-a lansat în fotbalul mare pe atacantul Stelei.

„Părintele“ a ținut să sublinieze și problemele de comunicare din lotul roș-albaștrilor. „Marius Lăcătuș, de care mă îndoiesc ca antrenor, nici măcar nu-i răspundea la salut. L-au chinuit pe Badea la Steaua ca pe Hristos!“, a afirmat actualul manager al Jiului Petroșani despre cel care a calificat echipa din Ghencea  în Liga Campionilor după o pauză de 10 ani.

"Vali Badea nu este un jucător tehnic, nici măcar deștept, dar marchează exact atunci când trebuie"
Ioan Sdrobiș,
antrenorul care l-a descoperit

"Vali Badea este norocul Stelei! I-am spus că poate îmbătrâni la Steaua. Nu-l va da nimeni afară. Asta pentru cele două goluri marcate cu Standard Liege, pe care n-am să le uit niciodată"