Avram, Messi de la Mediaș!** Gaz Metan Mediaș – CS Turnu Severin 2-0!

Pustai e la a doua victorie în acest campionat, în urma unui meci în care a întâlinit o echipă care nu a cunoscut gustul victoriei în Liga 1.

Gaz Metan Mediaș juca cu nou promovata Severin cu cuțitul la os, după 5 meciuri fără victorie în campionat. Horoba i-a transmis deja lui Pustai că e nemulțumit de debut, după cea mai importantă campanie de transferuri din ultimii ani și matematicianul a trecut la permutări. A apărut Avram din primul minut, iar în atac a surprins cu Astafei, omul obișnuit să joace extremă. Ultimul a avut ocaziile primei părți (1 și 11) în timp ce Avram a marcat un gol desprins parcă de pe „Playstation”, după ce a luat mingea de la centrul terenului, a driblat trei adversari și a marcat cu o un interior șlefuit din reluările cu Messi de la aproximativ 20 de metri chiar în minutul 20 .

A fost golul descătușării pentru echipa care a atacat în permanență până atunci, iar în partea secundă Gazul a avut și noroc, când șutul lui Vancea a trecut la o palmă de poartă. Kosovarul Llullaku, la primul meci în Liga I, a avut o cursă inspirată din cea a lui Avram, însă a căzut secerat în careu, dar Crăciunescu nu a dat nimic. Pe final de meci, Astafei a înscris un gol pentru liniștea lui Pustai.

S-a terminat 2-0 într-un meci în care Avram, un băiat la înălțimea lui Messi, a adus victoria Mediașului.

Echipele de start:

Gaz Metan: Buchta – Zaharia, Frăsinescu, Akaki Khubutia, Ciucă – Fl. Dan. Ciprian Petre, Răzvan Avram, Breeveld – Astafei, Tahar

Rezerve: Pleșca, Vukadinovic, Sergiu Muth, Todea, Buș, Costin Gheorghe, Azdren Llullaku

CS Turnu-Severin: Andrei Marinescu – Mitic, Bălău, Dandea, Alexandru Giurgiu – Zaharia, Pătrașcu, Moutinho, Bălace – Vancea, Golic

Rezerve: Mihai Ștețca, Ologu, Neacșa, Paul Abba, Joel Thomas, Gugu, Bogdan Stoica