„Avem șapte atacanți și niciun gol marcat în trei meciuri!”
Președintele clubului Pandurii Târgu Jiu, Marin Condescu, a declarat că este îngrijorat de ineficiența atacului echipei gorjene după primele trei etape.
Deși sunt șapte jucători care pot evolua în atac, niciunul nu a înscris, marți fiind perfectat transferul unui atacant sârb, Miodrag Andelkovic, care a semnat până în vară cu Pandurii. Pițurcă, Vasilache, Raskovic, Simion, Arrieta, Tilincă și Iordache sunt jucătorii care au evoluat în tur și în meciurile disputate din retur în atac, doar cinci dintre ei fiind trimiși pe teren în cele trei meciuri din retur.
"Îngrijorător este faptul că avem șapte atacanți și nu am dat nici un gol în trei etape. Cinci jucători au jucat în atac dintre ei dar n-au dat gol. Dacă nu am dat nici un gol în aceste meciuri, putem spune că am avut atac?", a declarat Marin Condescu.
Condescu crede că Tilincă și Arrieta ar putea fi două soluții pentru atacul echipei în meciurile viitoare, Pițurcă fiind accidentat: "Accidentarea lui Pițurcă este și ea o pierdere pentru jocul echipei dar am demonstrat când a lipsit că ne putem baza și pe ceilalți jucători de atac pe care îi avem la dispoziție. Tilincă poate fi acum o soluție bună pentru atacul echipei la fel cum a fost în tur. Este în așteptare pentru că s-a refăcut, a demonstrat și în amicale când a dat un gol și va trebui să intre. A lipsit mult timp după accidentare dar acum e refăcut și trebuie să joace. Arrieta este atacantul nostru și este acum refăcut după o operație făcută în tur. Să nu uităm că anul trecut în retur a făcut senzație la echipă marcând goluri importante în meciuri decisive. Sorin are atâtea rezerve pe care le poate folosi în atac și trebuie să le folosească. Eu cred că nu e bună o atitudine din aceasta în cazul spaniolului Arrieta. Despre un jucător din lot, care se pregătește și care este apt de joc cum e Arrieta, nu se poate spune că este definitiv scos din vederea antrenorului".
Simion și Raskovic sunt alți doi atacanți despre care președintele spune că pot evolua în atacul echipei Pandurii: "Simion este și el pregătit și are multe de spus dar nu a jucat până acum prea mult la noi. Va veni și vremea lui. La cererea lui Sorin Cârțu l-am adus și pe Pârvu deci sunt în atac 4-5 jucători care așteaptă să intre pe această poziție de atac. Raskovic a demonstrat și cu Timișoara dar apoi și la Urziceni că se poate conta pe el în atac. A schimbat jocul după ce a intrat pe teren de fiecare dată".
Dintre atacanții enumerați de președintele clubului, singurul indisponibil pentru meciul cu FC Brașov este Pițurcă, accidetat înaintea jocului cu Unirea Urziceni.