Au trecut peste eliminarea din Europa. CSMS Iași – Gaz Metan 3-1! Bole a înscris golul partidei, cu un șut din afara careului

CSMS Iași – Gaz Metan Mediaș 3-1 (Țigănașu 5, Bole 81, Cristea 90 / Axente 34)

CSM Politehnica Iași a câștigat, vineri, scor 3-1, meciul disputat pe teren propriu cu nou-promovata Gaz Metan Mediaș, în primul meci din etapa a doua a Ligii 1.

Trupa lui Napoli a arătat că a depășit eliminarea din Europa League, din fața lui Hajduk și s-a impus într-un meci în care oaspeții au rezistat doar în prima repriză. În partea secundă, Gazul a picat fizic și doar imprecizia lui Piccioni a făcut ca Iașiul să nu se desprindă mai repede. Golul descătușării a venit abia în minutul 81, când Bole a tras imparabil de la 18 metri. Pe final Cristea a făcut 3-1, dintr-o lovitură liberă.

• Au marcat: Țigănașu 5′, Bole 81′, Cristea 90’/ Axente 34′.

1-0: Țigănașu înscrie după un corner executat de Ciucur de pe partea dreaptă.

1-1: Dintr-un corner de pe partea dreaptă, mingea este deviată și ajunge la Axente, care înscrie din centrul careului ieșean.

2-1: Bole înscrie cu un șut sub bară din marginea careului.

3-1: Andrei Cristea marchează dintr-o lovitură liberă obținută de Dan Roman.

CSM Politehnica Iași: Grahovac – Voicu, Frasinescu, Mihalache, Tiganasu – Ciucur (V. Gheorghe 46′), Mitic, Târșă (Chelaru 58′), Bole – Cristea, Piccioni (D. Roman 74′). Antrenor: Nicolo Napoli.

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Crețu (Trtovac 87′), Cristean, Zaharia, Susnjar, C. Petre – Munteanu (Eric 46′), Danci, Llullaku – Axente, Gavra (Buzean 69′). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonașe galbene: Târsă 12′, Mihalache 58′, Chelaru 77′ / Llullaku 57′, Cristea 89′

Cartonașe roșii: -.

Arbitri: Rădulescu George (București), Gheorghe Bogdan (București), Constantinescu Andrei (București); rezervă: Chivulete Andrei Florin (București).

Observatori: Toma Costin Ioan (Piatra Neamț), Cățoi Ion (București).

Stadion: Emil Alexandrescu, Iași.

Echipele de start

• CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Frasinescu, Mihalache, Tiganasu – Ciucur, Mitic, Tarsa, Bole – Cristea, Piccioni
  • Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Crețu, Cristean, Zaharia, Susnjar, C. Petre – Munteanu, Danci, Llullaku – Axente, Gavra

Publicat: 29 07. 2016, 22:55
Actualizat: 29 07. 2016, 22:56