Au praz, dar n-au gaz. CS U Craiova – Gaz Metan 1-1. Oltenii au ajuns la 15 meciuri consecutive fără înfrângere în Liga 1

• CSU Craiova a ajuns la al treilea rezultat de egalitate consecutiv în Liga 1, după 1-1 cu Gaz Metan Mediaș, pe teren propriu
  • Cele două goluri ale partidei au fost înscrise de Târnăcop (17) și Lululaku (65)

O echipă neînvinsă de 14 meciuri întâlnea în pitoreasca atmosferă din Parcul Romanescu una care nu-și mai amintea de când se bucurase de vreun succes, dar care a început meciul în jumătatea olteană. După ce sfertul „de cunoaștere” s-a sfârșit, oltenii s-au ridicat din apărare și cu efect pe tabelă. Defensiva Gazului a început să tremure, iar Pleșca n-a sporit gradul de siguranță. În fapt, portarul a boxat aiurea centrarea lui Băluță, iar Târnăcop a deschis scorul, deși n-a lovit ideal mingea făcută cadou. Golul a zdruncinat încrederea oaspeților, care puteau să mai încaseze un gol până la pauză. Acka a plutit spre mingea centrată de Brandan, dar n-a cadrat puternica lovitură de cap.

Revenit în primul 11 după a patra suspendare, Brandan a avut ocazia de a majora scorul în debutul părții secunde, când Pleșca i-a blocat șutul la colțul scurt. Când Craiova dădea impresia că are sub control jocul, Dan Matei a avut inspirația să-l trimită pe teren pe cel care a adus egalarea. Llulaku a speculat un corner gestionat execelent de oaspeți, reluând cu capul de pe colțul scurt. Craiova a demonstrat din nou că are probleme când este nevoită să atace și n-a reușit să mai pună în pericol poarta lui Pleșca până la final, spre disperarea fanilor. Craiova a ajuns la 15 meciuri consecutive fără înfrângere, dar deja parcă invincibilitatea nu mai convinge, pusă în balanță cu egalurile inestetice care au prelungit-o.

Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș 1-1

Au marcat: Târnăcop 17 / Llulaku 65
Stadion: „Extensiv”, spectatori: 4.000.

Craiova: Bălgrădean – Achim, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu – Băluță (82 Briceag), Brandan, Mateiu, Târnăcop (67 Herghelegiu)  – Nuno Rocha, Bawab. Antrenori: Sorin Cârțu, Emil Săndoi.
Gaz Metan: Pleșca – R. Zaharia, Muth, Abrudan, Szilagy – Figliomeni (52 Llulaku), Tahar, Velasquez, Elton Dos Santos (88 I. Cristea), C. Petre (72 Romeo) – Vitinho. Antrenor: Dan Matei.
Arbitri: Dragoș Istrate – Andrei Constantinescu, Vlad Bârleanu (toți din București)
Observatori: Paul Cazan, Cornel Fecioru (ambii din București).

•  Lovitura de start a fost dată de fostul șef al galeriei Științei din anii 90, Marius Zăvoianu „Barză”, aclamat de cei 4.000 de spectatori.
  •  La pauză, Ionuț „Pittbul” Atodiresei i-a invitat pe spectatori la gala MMA programată luni seara la Sala Polivalentă din Bănie, luptătorul interpretând și o strofă din imnul Universității Craiova.
Publicat: 14 03. 2015, 17:47
Actualizat: 14 03. 2015, 18:11