Au făcut uitată seceta din atac, dar au găuri mari în apărare!** Ștefănești – Rapid 3-5. În 8 minute, echipa de Liga a III-a a marcat de trei ori

*Marian Rada a ales un adversar modest pentru Rapid, pentru ca fotbaliștii din ofensivă să aibă oportunitatea de a marca și a trece peste seceta din ultimul timp. Ideea a fost una bună, giuleștenii reușind să înscrie de cinci ori contra formației de Liga a III-a din Ștefănești, dar au arătat carențe în defensivă.

Formațiile din Liga 1 profită de pauza competițională generată de meciurile naționalei și se pregătesc intens pentru finalul de sezon. Dacă Steaua s-a deplasat la Brăila, pentru o dispută cu formația din localitate, iar Dinamo a ales un scurt cantonament montan, Rapidul s-a deplasat astăzi la Ștefănești, pentru o partidă de pregătire în compania divizionarei din Liga a III-a.

Herea ‘ 7 și ’19, Roman ’38, Martin ’49, Ioniță ’90 au punctat pentru vișinii, însă aceștia au avut un moment de blackout spre finalul partidei. În doar 8 minute, gazdele au reușit să puncteze de trei ori, semn că Marian Rada mai are mult de lucru până va regla toate piesele din angrenajul Rapidului.

Marian Rada a trimis în teren următoarea formație:

Drăghia – Voicu, Oros, Abrudan, Mardare – Roman, Dică, Grigore, Ioniță II – Herea, Pancu

La pauză, tehnicianul giuleștenilor a efectuat o serie de schimbări în formula de start:

Drăghia – Al. Coman, Stana, Dăescu, M. Stoica – Martin, Fl. Călin, Matei, Grigore – Ciolacu, Ionită I

5 goluri a marcat Ovidiu Herea în actualul sezon de Liga 1, atacantul fiind golgheterul echipei lui Marian Rada în acest sezon. Altfel, situația nu e roză în ofensiva giuleștenilor: cu un singur gol marcat în 2013, Rapid a reușit să strângă cinci puncte în patru etape. O asemenea neproductivitate în avanposturi nu s-a mai întâlnit în Giulești din sezonul 1971-1972.

Publicat: 23 03. 2013, 12:55
Actualizat: 23 03. 2013, 12:56