Au devenit magiun! Gaz Metan Mediaș – Astra 2-1!** Giurgiuvenii, la a treia înfrângere consecutivă în Liga 1

-Formația de pe locul doi nu-și revine chiar dacă l-a schimbat pe Valentin Sinescu cu Marin Barbu. Aseară, Gaz Metan – Astra 2-1
-Gigi Mulțescu și-a luat revanșa față de Dinu Gheorghe, cel care l-a demis de la Astra, după doar două înfrângeri
-Marin Barbu a revenit cu o înfrângere în Liga I, după trei ani de absență

CLICK AICI pentru COMENTARIUL LIVE TEXT al meciului

Gigi Mulțescu a avut meciul său personal cu Astra, de unde a pleact din cauza unui conflict cu Dinu Gheorghe. „Cunosc perfect Astra. E creația mea”, spunea înainte de meci cel poreclit „SMURD”. A început partida cu patru atacanți, iar tupeul tehnicianului avea să aducă rapid roade. Eric a marcat după nouă etape de secetă, ca în vremurile bune, sub privirile lui Bărboianu (11). Marin Barbu a părut dezorientat, la fel ca un turist care aterizează într-un oraș străin. A ajuns după 3 ani în Liga I ca să țină pe umeri o echipă care parcă nu-și dorește locul doi. De fapt, Astra a fost învinsă de când a intrat pe teren. A fost apatică în atac și cu găuri mari în apărare, ca în ultimele etape. Budescu putea să-l facă totuși feiricit pe „Magiun”, dar Pleșca s-a opus (22), pentru ca apoi Gazul să-și continue atacurile. Golul a venit exact când își doreau ardelenii. Roman a marcat cu un șut la colțul lung și le-a făcut viața ușoară medieșenilor (45).

În repriza secundă tot Gazul a dominat, dar Mulțescu nu era deloc liniștit. A vociferat mai aprins la un duel încins, iar centralul Robert Dumitru l-a trimis să vadă din tribună finalul de joc (65). La cinci minute distanță, Eric e la un pas de 3-0, dar șutul său de la 25 de metri lovește încheietura barelor. A marcat până la urmă Astra, în minutul 90+2, prin Budescu, dar reușita a mai contat doar pentru statistică. Iar Steaua poate fi campioană mai repede decât crede.

ECHPELE DE START

Gaz Metan (4-2-3-1): Pleșca – Trtovac, Muth, Frăsinescu, Buzean – Vitinho, Breeveld – Llullaku, Eric, C. Petre – D. Roman
Rezerve: Greab, Ciucă, Fl. Dan, Taher, Radovic, Bawab, A. Munteanu
Antrenor: Gheorghe Mulțescu
Astra (4-4-2): Lung junior – Mățel, Găman, Ben Youssef, Bărboianu – Tembo, Yahaya, Seto, Junior Morais – Budescu, Ivanovski
Rezerve: Gavrilaș, Ben Djemia, Enache, Bukari, Fatai, Florescu, De Amorim
Antrenor: Marin Barbu

Publicat: 12 04. 2013, 21:06
Actualizat: 12 04. 2013, 23:54