Au dansat fals!

Pe lângă faptul că s-a desfășurat cu tribunele goale, meciul de la Galați a avut de suferit și din cauza temperaturii ridicate din termometre.

Căldura a afectat evident ritmul de joc al celor două echipe în prima jumătate de oră. Primul moment important a venit de abia în minutul 29, la pătrunderea în careu a lui Cesinha, blocată în ultimul moment de Jelev. Replica Oțelului a venit zece minute mai târziu, Iorga șutând în Andrade din centrul careului mic. Finalul primei părți a mai adus câte o ocazie de fiecare parte, prin Marius Constantin și Paraschiv, reluarea celui din urmă fiind scoasă chiar de pe linia porții de Maftei.

Gabriel Paraschiv a ieșit cu adevărat la lumină la revenirea de la cabine. Gălățeanul și-a îndeplinit meseria de golgeter în minutul 50 și a trimis un șut superb de la 20 de metri care l-a lăsat fără replică pe portarul rapidist. Mai mult, și-a exercitat cu succes și meseria de pasator decisiv. L-a găsit perfect la marginea careului pe Iorga în minutul 20, iar acesta nu a ezitat să înscrie golul de 2-0.
Astfel, conduși pe tabelă cu două goluri, rapidiștii au încercat să relanseze soarta jocului. Și au redus din handicap în minutul 78, prin debutantul Djalovic, din pasa decisivă a unui alt jucator aflat pentru prima dată în tricoul giuleștentilor, Claudio Mejolaro. Un gol care nu a fost de ajuns pentru a-i opri pe cei de la Oțelul să obțină prima victorie în fața Rapidului după aproape patru ani.

CLICK AICI PENTRU A URMĂ‚RI COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI!

Publicat: 17 08. 2008, 17:45
Actualizat: 17 08. 2008, 19:49