Atacantul care a dus Steaua în grupele Champions League a marcat primul gol pentru Chiajna

Petrolul Ploiești a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, vineri, la Ploiești, în compania formației Concordia Chiajna.

Golul echipei ploieștene a fost reușit de Komazec ’58, în timp ce pentru Concordia a punctat V. Badea ’34.

Managerul Petrolului, Valeriu Răchită, a trimis în teren următorii jucători: Zimmermann – Străuț, Petrovic, Melinte, Bușu – Enescu, Fl.Dumitru – Oprița, Negru, Stoimirovic – Roman. În repriza a II-a au evoluat: Campar – M.Tudor, Barbu, Djurovic, P.Stoica – Milea, Bărbulescu – Stoimirovic (N.Popescu ’80), Buhuși, Borza – Komazec.

De cealaltă parte, antrenorul Concordiei Chiajna, Laurențiu Diniță, a folosit în prima repriză următorii jucători: Niță – Cl.Dumitrescu, Mamele, Galliassi, Vitinha – Muzac – Bâră, S.Pană, A.Stoica, Iliescu – V.Badea. În repriza a II-a au evoluat: Niță – Dima, Bozga, Galliassi, P.Marin – Chițu, Stere, Al.Radu, Popa – Mihalcea, Bălțoi.

Vali Badea a evoluat în carieră pentru Rulmentul Alexandria, Jiul Petroșani, FC Vaslui, Steaua București, Panserraikos, Universitatea Craiova , Poli Iași și FC Brașov.

Cel mai important moment al carierei sale a fost meciul Steaua – Standard Liege, din returul ultimului tur preliminar al Ligii Campionilor, din ediția 2006-2007. Victoria cu 2-1 a fost obținută datorită golurilor lui, iar rezultatul i-a calificat pe roș-albaștri în grupele competiției, după o pauză de zece ani.

2 goluri a marcat Vali Badea în Liga Campionilor. Unul împotriva lui Dinamo Kiev și unul cu Real Madrid.