ASTrA-i bună! Corona – Astra 2-5

Astra s-a distrat la Brașov, iar în cele două meciuri pe care le-a disputat în acest sezon de Liga 1. Elevii lui Isăilă au înscris nouă goluri!

Astra joacă la Giurgiu, are suporteri din Zimnicea, se antrenează la Ploiești și defilează prin Europa. Și mai defilează undeva, la Brașov, acolo unde ieri s-a distrat cu o echipă modestă, Corona, din localitate, cum ar spune comentatorii de la radio. Și să rămânem printre clișee, 20 de minute partida s-a disputat sub semnul echilibrului, apoi elevii lui Nae Manea au căzut de pe sârmă. Fatai nu are nevoie de viză să dea goluri în Liga 1, preia o minge în careu, se întoarce cu fundașul în cârcă și deschide scorul (19). I se face poftă și lui Budescu, nu de sarmale, de gol. Execută un penalty, dar vrea și desert și comandă o minge în vinclu dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Golazo de te lingi pe degete!  E ca la șeptic și ultimul taie Fatai. 0-4 , e minutul 33 și Nae Manea poate căuta targa cu tot cu instrucțiunile de folosire. Pacient are, echipa lui. În plină rușine, Rafi Stănescu scoate capul din pământ. Primește o lovitură liberă pentru care manualul indică centrare în careu, dar el șutează șiret, direct pe poartă, la colțul scurt. Lung este surprins, iar Corona înscrie primul gol al ei în Liga 1. Astra îl primește pe primul, tot în Liga 1, dar în acest sezon. După pauză o nouă lovitură liberă, de data asta indirectă, de la 12-13 metri. Benficiar tot Corona, executant Olariu. Longitudinea și latitudinea față de poartă sunt dătătoare de speranță, mingea este mișcată, elevul lui Manea o face pătrată, iar din deviere e 2-4.

De frica penibilului, elevii lui Isăilă scot din nou scârțâit de roți. Până să ajungă din nou pe tabelă, eficiența lor se lovește de bară. O dată transversala, prin Morais, o dată stâlpul drept prin Enache. Ordinea nici nu prea mai contează pentru că De Amorim își scrie numele pe leduri după ce, să terminăm tot cu un clișeu, trece ca prin brânză prin apărarea adversă.

Echipele de start:

Corona Brașov: Marc – Burlacu, Forika, Damian, Kanon – Neacșa, Olariu, Stănescu, Arce – Pastor, Ene
Rezerve: Dănălache, Fl. Ilie, Stere, Stângă, Chirciu, Vlad Munteanu, Dâlbea

Astra: Lung – Bărboianu, Ben Yousef, Mureșan, Morais – Laban, Cristescu, Enache, Budescu, Wiliam – Fatai
Rezerve: Gavrilaș, Tembo, Takayuki, Ivanovski, Giurgiu, Găman, Mățel