Astra i-a spulberat pe moldovenii de la FC Costuleni

Astra a câștigat și cel de-al doilea meci din turneul desfășurat în Spania, „Copa del Sol”, unde, deocamdată, elevii lui Daniel Isăilă ocupă primul loc, cu mari șanse de a-și păstra această poziție. Liderul din Liga I a marcat de nu mai puțin de șapte ori în poarta moldovenilor de la FC Costuleni, ratând și un penalti.

La pauză, scorul a fost de 1-0, după golul marcat de la punctul cu var de macedoneanul Ivanovski, tot Mirko fiind cel care obținuse lovitura de pedeapsă (min. 32).

Apoi, după pauză, pe rând, Budescu (51), William (58), Budescu (61), Karim Yoda (81), J. Morais (89), Yazalde (90). Tot Budescu, realizatorul unui „hattrick” a irosit și lovitura de pedeapsă primită în min. 64.

Isăilă a început meciul cu: Lung – Mățel, Ben Yousef, Mureșan, J. Morais – Yahaya, Seto – William, Ioniță, Iorga – Ivanovski. Au mai intrat: Gavrilaș – Budescu, Papp, Laban, Yoda, Găman, Cristescu, Yazalde.

Scor final 7-1 pentru astriști, care au bifat a doua victorie din 2014 în meciurile amicale.

Pe 2 februarie, Astra joacă al treilea meci în grupă, cu echipa suedeză AIK Stockholm, care nu a acumulat vreun punct în primele două partide ale turneului.

Publicat: 30 01. 2014, 22:19
Actualizat: 30 01. 2014, 22:25