Astra este prima în Liga I: Pandurii – Astra 1-3. Dan Nistor le-a spus adio gorjenilor

Derby-ul european dintre Pandurii și Astra și-a meritat pe deplin titulatura acordată înaintea jocului. Cele două echipe românești care speră la un loc în grupele Europa League au oferit la Târgu Jiu un spectacol pe măsura ambițiilor. Gorjenii, la ultimul meci cu Dan Nistor în efectiv, au deschis scorul după numai cinci minute.

Mijlocașul abia transferat la Evian a recuperat la centrul terenului și Eric a recepționat, după care l-a executat pe Lung jr cu o execuție brevetată în țara lui natală, Brazilia. Astra a revenit însă înainte de pauză, prin Ivanovski, care a reluat din apropiere o respingere a lui Lazar. Același Ivanovski și-a adus echipa în avantaj după o pasă a lui Cristescu, iar giurgiuvenii nu au avut probleme cu menținerea rezultatului de pe tabelă, în fața unor gazde parcă aflate în căutarea unui tub de oxigen.

Morais a pus bomboana pe coliva Pandurilor cu un șut mișelesc din unghi, iar Astra a trecut pe prima poziție, cu maximum de puncte. Giurgiuvenii au însă și un meci mai puțin disputat.

Publicat: 17 08. 2013, 20:57
Actualizat: 18 08. 2013, 20:18