Astra continuă cursa de urmărire a Stelei, campioana e KO:** CFR Cluj – Astra 0-2

Arbitrii și-au adus și ei aportul victoria cu 2-0: asistentul Mitruți nu a văzut un ofsaid la golul înscris de Budescu

Începutul partidei CFR – Astra nu a adus altceva decât căutări deșarte și tatonări. Drumul spre cele două porți părea apărat de un zid întărit de ger. Prima fază notabilă a venit abia în minutul 33: Rada a tras sub bară dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, dar Lung jr. a ieșit la rampă și a scos în corner. Meciul a luat foc apoi: Bastos a reușit involuntar o pasă perfectă pentru Budescu, dar Felgueiras a reușit să acopere gafa colegului său și a scos de la colțul lung (36). Asistentul Mitruți s-a făcut apoi remarcat. A fost singurul de pe stadion care nu a văzut ofsaidul lui Budescu, iar ex-ploieșteanul a profitat și a tras în vinclu: 0-1.

Kapetanos a ratat un penalty în prelungiri

Repriza a doua a început și într-un ritm și mai lent decât prima. Au fost nevoie de 20 de minute pentru a apărea și prima fază importantă. Campioana en-titre a fost aproape de egalare când Bastos a trecut cu puțin pe lângă minge și implicit pe lângă gol după o centrare bună a lui Diogo Valente (67). Ivanovski (86) a răsucit cuțitul în rana clujenilor, înscriind din careu pentru 2-0. În prelungiri clujenii au avut în gheată golul de onoare, dar Kapetanos și-a bătut joc de un penalty dictat ușor! Iar Sinescu a bifat a doua victorie la rând în deplasare. Acum două etape a fost tot 2-0, dar cu Rapid!