Astra a început anul 2016 cu o victorie, 2-1 cu Kuban. Vedeta Arșavin a marcat, dar jucătorii doriți de Steaua au întors scorul pe final

Astra Giurgiu a început anul 2016 cu o victorie în primul meci amical al primei perioade de pregătire. Liderul la zi al Ligii 1 s-a impus cu scorul de 2-1 în fața rușilor de la Kuban Krasnodar, după ce a revenit de la 0-1, marcând ambele goluri în ultimele 20 de minute ale partidei.

Echipa lui Marius Șumudică și-a găsit un adversar pe măsură în Cipru, acolo unde efectueză primul stagiu de pregătire al iernii. Giurgiuvenii au jucat o partidă amicală împotriva lui Kuban Krasnodar, locul 15 în campionatul Rusiei, iar lucrurile au început să meargă bine abia pe final. În minutul 54, Geraldo Alves a fost eliminat, iar din penalty-ul rezultat Andrey Arșavin, fosta vedetă de la Arsenal, a deschis scorul.

Doriți insistent de Steaua în această iarnă, Denis Alibec și William de Amorim au întors soarta partidei în decurs de doar șapte minute. Mai întâi, atacantul român a egalat din penalty, în minutul 73, pentru ca brazilianul de 23 de ani să înscrie superb, din lovitură liberă, și să aducă victoria, în minutul 80.

Pentru Astra urmează un nou meci amical miercuri, contra lui Karmiotissa, divizionară secundă din Cipru, urmând ca pe 23 ianuarie lotul antrenat de Marius Șumudică să revină în țară, unde vor petrece trei zile, înainte să plece din nou în Cipru pentru al doilea cantonament al iernii, programat între 26 ianuarie și 6 februarie.

Publicat: 17 01. 2016, 20:47
Actualizat: 17 01. 2016, 20:50