Asemănările dintre Dică și Alibec. Actualul antrenor al FCSB a dat, la rândul său, cu banderola de pământ, dar n-a fost exclus din lot :). Când s-a întâmplat

Nicolae Dică a decis ca Denis Alibec să fie exclus din lotul FCSB-ului după comportamentul violent din momentul schimbării, la meciul cu FC Voluntari (0-0), când atacantul a lovit ușa vestiarelor cu piciorul și a aruncat banderola de căpitan pe jos la ieșirea de pe teren. Totuși, actualul antrenor al vicecampioanei a avut parte de un episod asemănător, în 2007, pe când juca în Ghencea.

Fără realizări în meciul de sub nocturna de la Voluntari, Alibec a fost schimbat în minutul 83 al meciului, cu De Amorim. În momentul în care a văzut că este schimbat, Alibec a aruncat banderola pe jos și a sprintat spre vestiare, iar în drumul său a lovit ușa de la intrarea la cabine și a fost foarte aproape de a lovi și unul dintre stewardzii prezenți la meci. Ulterior banderola, recuperată de Budescu, a ajuns pe brațul lui Tănase.

Pentru gesturile sale, Alibec a fost exclus din lot și va fi sancționat cu 25% din salariu.

Totuși, în septembrie 2007, la meciul FCSB – FC Vasului (1-0), actualul antrenor Nicolae Dică a făcut un gest asemănător. Fostul mijlocaș a început meciul pe banca de rezerve, însă a fost introdus în teren de Massimo Pedrazzini, antrenorul de atunci, în minutul 35, iar Neaga – capitanul din acel meci – a vrut să-i dea banderola lui Dică, dar acesta a aruncat-o pe jos. Aceasta a ajuns din nou pe brațul atacantului din Pitești, care a purtat-o până la finalul partidei.

0 goluri are Denis Alibec în această ediție a Ligii 1, singurele sale reușite (2) fiind în competițiile europene.

Publicat: 14 10. 2017, 16:50
Actualizat: 14 10. 2017, 16:54