ASA Târgu Mureș – FC Voluntari 0-2. Căpățână și Vasile Mihai au decis meciul

FC Voluntari a câștigat, miercuri, scor 2-0, meciul jucat în deplasare cu ASA Tîrgu Mureș, în etapa a 12-a din play-out-ul Ligii 1.

Au marcat: – / Căpățînă 64′, V. Mihai 82′.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari a acumulat 36 de puncte și a rămas pe locul trei în clasament, în timp ce ASA Tîrgu Mureș este ultima în play-out, cu 13 puncte, retrogradată matematic în liga a doua.

ASA Tîrgu Mureș: Pap – Velayos, M. Constantin, Cherteș, Tudose, Mendy – Nicoliță, Petra (Petriș 46′), Gorobsov, Dulap (Schieb 46′) – Stoica (Ferfelea 75′). Antrenor: Ionel Ganea.

FC Voluntari: Bornescu – Leasă, Fl. Achim, Spahija, Al. Coman – P. Ivanovici (Căpîțănă 46′), Tăbăcariu, A. Ionescu, G. Deac (Maftei 61′) – Voduț, Curelea (Tudorică 82′). Antrenor: Claudiu Niculescu.

Cartonașe galbene: Constantin 49′ / Tăbăcariu 44′.

Arbitri: Marcel Bîrsan (București), Marius Mihai Marica (Bistrița), Alexandru Vodă (Alba Iulia); rezervă: Andrei Antonie (București).

Observatori: Ionel Popa (Pașcani/FRF), Romulus Chihaia (București/LPF).

Stadion: Trans-Sil, Tîrgu Mureș.

ASA Târgu Mureș – FC Voluntari 0-2 (Căpățână 64, V. Mihai 82)

• ASA Târgu Mureș: Pap – Velayos, M. Constantin, Cherteș, Tudose, Mendy – Nicoliță, Petra, Gorobsov, Dulap – Stoica
  • FC Voluntari: Voluntari: Bornescu – Leasă, Fl. Achim, Spahija, Al. Coman – P. Ivanovici, Tăbăcariu, A. Ionescu, G. Deac – Voduț, Curelea

Minutul 82: GOL VOLUNTARI! Aflat la primul meci în Liga 1, Vasile Mihai e găsit la capătul unui contraatac perfect, trimite printre picioarele lui Pap și majorează avantajul oaspeților.

Minutul 65: GOL VOLUNTARI! Căpățână creează o acțiune frumoasă, finalizează din afara careului, la colțul lung, și deschide scorul.

18:00 A început meciul de la Târgu Mureș.

ASA Târgu Mureș este prima echipă retrogradată matematic în Liga 2, cu doar 13 puncte strânse în acest play-out. Fără miză, fotbaliștii lui Ionel Ganea joacă doar pentru palmares în această seară cu FC Voluntari, echipă aflată pe locul 3 în play-out.

Ilfovenii vin cu un moral excelent, după ce s-au calificat în finala Cupei României și au un bilanț foarte bun în ultimul timp: 4 victorii în 5 meciuri.

Publicat: 24 05. 2017, 19:47
Actualizat: 24 05. 2017, 19:59