ASA nu se mai poate! Un nou rezultat rușinos pentru Steaua, 1-1 cu ASA

• Steaua nu a putut trece nici de ultima clasată (11), la un meci în care spectatorii i-au cerut demisia lui Reghecampf.
  • Alibec a ratat un penalty și a lovit de două ori bara, iar Steaua rămâne cu o singură victorie în 2017.

În una dintre cele mai agitate săptămâni din ultimii ani, Steaua avea șansa să mai stingă puțin vulcanul care tinde să erupă. Cea mai mare șansă, dacă ne gândim că adversa era ultima clasată din Liga I. Între conferințe de presă cu discuții despre sticle de vodkă și partide de vânătoare, presărate cu certuri din partea patronului, de la manager la jucători, în spațiul public sau în particular, Steaua a întâlnit ASA. O partidă care nu era suficient să fie câștigată. Ca să-și câștige și liniștea nu doar punctele, Steaua lui Reghecampf trebuia să arate lucrurile cu care a rămas datoare în meciurile cu Voluntari, Gaz Metan sau Dinamo. N-avea să fie ușor nci cu cea mai suferindă echipă din campionat. Florin Tănase a fost omul din spatele lui Alibec, pentru prima dată din primul minut, după accidentare. Jakolis și Amorim au fost responsabili de aripi, iar „Lampard” Ovidiu Popescu a jucat fundaș dreapta, în absențele lui Tamaș și Enache. Nu s-a văzut însă nici frustrarea unui rezultat slab cu Dinamo, nici dorința de revanșă, nici teama de a nu-l mai supăra pe patron. Steaua a atacat, dar a făcut-o parcă la fel de precipitată și nesigură ca și până acum, dar a avut și ghinion.

Alibec, bară și penalty ratat

În atac, Jakolis a părut că aleargă de unul singur, fără susținere, Alibec s-a zbătut, iar Tănase și Amorim au fost rar vizibil. „Vârful” Stelei a fost one-man-show în prima repriză, dar nu neapărat doar în sensul bun. I-a trimis lui Muniru, pentru prima ratare a Stelei (22). Alibec îi putea face viața ușoară Stelei, dar penalty-ul dictat pentru henț la Mendy a fost trimis de atacant pe lângă poartă, spre surprinderea tuturor (26). Repriza s-a încheiat cu bara aceluiaș Alibec, la un șut unde a pus mâna și portarul Pap (45+1).

Repriza umilinței

Cu 0-0 la pauză, Steaua și-a adăugat problemelor deja existente și criza de timp, iar repriza secundă avea să se complice cum nici nu își puteau imagina steliștii. ASA a avut primul șut pe poartă în minutul 51, prin Bâtfoi, pentru ca apoi Gigi Becali să devină un monument al dezamăgirii. Penalty pentru ASA, la un fault al lui Jakolis, la Sin și Marius Constantin a marcat primul gol al mureșenilor, în Liga I, anul acesta (65). „Demisia, demisia!”, au strigat imediat puținii spectatori de pe Arena Națională. Steaua se vedea într-o situație disperată, condusă acasă de ultima clasată. Gnohere l-a mai liniștit puțin pe Reghecampf, fostul dinamovist marcând din pasa lui Alibec (73), iar meciul a devenit o cursă pe contre, cu Steaua căutând flămândă golul izbăvitor. Alibec l-a avut din nou în picior, dar Pap i-a mai respins o dată în bară, șutul de la 16 metri (75). Același portar l-a enervat pe Alibec și la respingere din minutul 90. S-a terminat 1-1, o nouă dezamăgire marca Steaua, care este în criză profundă și nu poate să învingă nici ultima clasată. Reghecampf a plecat direct la cabine, departe de gura publicului. În aceste condiții, venirea play-off-ului nu este motiv de bucurie pentru Steaua.

Publicat: 04 03. 2017, 22:31
Actualizat: 04 03. 2017, 23:04