Așa cum stabiliseră, timișorenii s-au predat la Ceahlăul!

Partida a născut multe suspiciuni încă de la începutul săptămânii, asta după ce Marian Iancu a spus că s-ar bucura dacă Ceahlăul ar câștiga în fața Timișoarei, pentru a rămâne în Liga I.

Patronul timișorean nu s-a oprit aici, spunând că ar fi mai bine ca la anul să nu mai existe în Liga I echipe precum Dacia Mioveni sau Gloria Buzău, tocmai contracandidatele Ceahlăului la evitarea retrogradării. Liga Profesionistă a fost de acord cu mutarea meciului pentru duminică seară, la aceeași oră cu eternul derby Dinamo – Steaua, nicio televiziune nemaifiind interesată să transmită imagini de la acest joc. De altfel, numai 200 de fani au luat loc în tribunele stadionului din Piatra-Neamț pentru a-și susține favoriții. Timișorenii au început tare, și suporterii gazdelor nu înțelegeau ce se întâmplă. Până la urmă, iureșul oaspeților s-a dovedit a fi un simplu foc de paie. După bara lui Karamyan (12), trupa lui Hizo a pus stăpânire pe joc, timișorenii având și ei un aport considerabil la dominarea Ceahlăului. Doicaru reușește să deschidă scorul în minutul 18, după o centrare perfectă a lui Bădescu, vârful nemțenilor punând latul din patru metri, lăsându-l fără replică pe portarul Pantilimon. Restul fazelor de atac ale timișorenilor au fost palide, iar atunci când puteau dezvolta faza ofensivă, jucătorul cu mingea aștepta până era deposedat. Rusmir a făcut 2-0 în minutul 59. Martinez (75) a punctat și el, stabilind scorul final.

Publicat: 04 05. 2008, 23:22
Actualizat: 05 05. 2008, 13:59