Dinamo, din nou dezavantajată de arbitrul Iulian Călin! „Câinii”, două penalty-uri neacordate în meciul cu Gaz Metan și un jucător eliminat | VIDEO

Arbitrul central Iulian Calin in meciul de fotbal dintre Astra Giurgiu si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, duminica 21 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo a fost privată de un penalty în prima repriză a meciului cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-4, arbitrat de către „centralul” Iulian Călin.

Gaz Metan Mediaș și Dinamo s-au întâlnit, în cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1, iar trupa lui Mihai Teja s-a impus cu scorul de 4-1.

Scorul a fost deschis în minutul 14, de către Vlad Morar, care a șutat printre picioarele portarului Gudmund Kongshavn. A urmat apoi reușita lui Ricardo Valente, tot printre picioarele goalkeeper-ului dinamovist, în minutul 30. Deian Sorescu a redus din diferență în minutul 35, după o greșeală a apărării medieșene, însă Ronaldo Deaconu a punctat după doar patru minute. Chamed a închis meciul în minutul 88, când a transformat un penalty făcut de Steliano Filip.

Arbitrul Iulian Călin, penalty neacordat pentru Dinamo în meciul cu Gaz Metan Mediaș

În minutul 42 al întâlnirii de la Mediaș, Paul Anton a centrat de pe partea stângă, iar mingea l-a lovit în mână pe Mihai Butean. Acesta a avut cotul ridicat, însă arbitrul Iulian Călin a lăsat jocul să continue.

Dinamoviștii au cerut penalty, însă arbitrul nu a luat în seamă protestele jucătorilor și a celor de pe banca tehnică.

De asemenea, în partea secundă a jocului, Andrei Blejdea, introdus la pauză, a căzut în careu dintre Moura și Alceus, iar arbitrul a acordat cartonaș galben pentru simulare, deși un contact a existat. Ulterior, în minutul 65, Blejdea l-a faultat pe Baco și a primit al doilea cartonaș galben, fiind astfel trimis la vestiare de către arbitrul Iulian Călin.

Dinamo a mai avut probleme cu Iulian Călin în trecut

Dinamo nu este la primul scandal cu arbitrul Iulian Călin. În decembrie 2019, după un meci cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-2, reprezentanții clubului din „Ștefan cel Mare” au solicitat chiar excluderea lui Iulian Călin din arbitraj, după ce nu a acordat un penalty „câinilor”, tot pentru un henț clar făcut de către Rachid Bouhenna.

De asemenea, suporterii lui Dinamo au avut o ieșire dură la acea vreme, la adresa arbitrului Iulian Călin.

„Am primit în privat o informație de la un fost coleg al lui Iulian Călin: «Toată generația asta de arbitri din județul Argeș este formată din steliști. Aveau până și pe monitorul pe care se arătau faze sau legile jocului poze pe fundal cu emblema Stelei.

Cei mai înfocați steliști erau vicepreședintele Ghiberdel, fiul acestuia și Cătălin Popa. Iulian Călin era printre ei. Mergeau și la meciurile Stelei»”, a scris atunci Peluza „Cătălin Hîldan” pe pagina de Facebook.

Publicat: 23 04. 2021, 21:40
Actualizat: 26 04. 2021, 19:44