Arădenii eutanasiați!

6.000 de spectatori au asistat la un meci cu o istorie predictibilă. Gorjenii lui Neagoe au deconectat „Bătrâna Doamnă“ de la aparatele de menținere în viață.

UTA, o echipă resemnată și bulversată de schimbările de antrenori, a semnat condica de prezență, după care s-a așezat cuminte în propria jumătate de teren, în așteptarea adversarului, a finalului de meci, a finalului de sezon…

Cu un tonus excelent, „pandurii“ n-au pierdut timpul. În minutul 5, Ciprian Vasilache a șutat în bară de la 18 metri, iar nouă minute mai târziu era deja 1-0 după faza frumoasă creată de Pițurcă, Vasilache și finalizată de Arieta. În continuare, arădenii au prestat un fotbal din obligație, în timp ce oltenii au părut că evoluează de plăcere. Această diferență este reflectată și de frecvența șuturilor la poartă în prima repriză, unul la trei minute pentru gorjeni față de unul singur pentru oaspeți.

La pauză, elevii lui Roland Nagy au realizat că nu mai au ce pierde și au lăsat crisparea la cabine, astfel că jocul s-a mai echilibrat, lovitura de cap a lui Bălțoi, parată de Mingote (49), fiind replica Aradului la cele patru șuturi la poartă trimise de adversari. A venit însă eliminarea lui Mărginean, apoi portarul Mârne a primit și golul al doilea, după o fază în care Popete i-a suflat mingea lui Marincău și a șutat imparabil.

„Bătrâna Doamnă“ a avut însă puterea „să moară” frumos. Hidișan a marcat golul de onoare dintr-o lovitură liberă lateral stânga de la 20 de metri, cu un șut la vinclu, iar Mingote a scos de sub transversală lovitura de cap a lui Zaharia, pe care scria 2-2. „Pandurii“ s-au apropiat astfel și mai mult de obiectiv, salvarea de la retrogradare, în timp ce UTA coboară, trist, spre eșalonul secund.