Antal se pregătește de Fenerbahce!** Ce sumă au pregătit turcii pentru transferul mijlocașului

Mijlocașul lui FC Vaslui, Liviu Antal i-a impresionat pe reprezentanții clubului turc, iar aceștia sunt dispuși să achite, la iarnă, în jur de 2 milioane de euro
Liviu Antal (23 de ani) a marcat pe terenul lui Fenerbahce, pe 1 august, când FC Vaslui a remizat la Istanbul, scor 1-1 în preliminariile Ligii Campionilor

Liviu Antal a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Oțelului Galați, din sezonul 2010-2011, când formația moldoveană a cucerit primul titlu de campionă din istorie. Curtat insistent de mai multe cluburi, mijlocașul a rămas totuși în orașul de pe malul Dunării pentru încă un sezon. Forma sa nu s-a alterat însă, ceea ce l-a determinat pe Adrian Porumboiu să-l aducă în această vară la Vaslui. Antal s-a impus rapid ca titular și a fost remarcatul meciului tur dintre galben-verzi și Fenerbahce. Pe 1 august, moldovenii s-au deplasat în Turcia pentru manșa tur a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

„Oficialii lui Fener m-au întrebat de el”

Contrar tuturor așteptărilor, în atmosfera ostilă de la Istanbul, FC Vaslui a fost la un pas de o victorie surpriză, fiind egalată la unu în prelungiri. Golul românilor a fost marcat tocmai de Antal, în minutul 75. Acest fapt nu i-a ajutat pe băieții lui Șumudică prea mult în tentativa de a se califica, pentru că Fenerbahce a câștigat returul cu 4-1, dar i-a fost de mare folos mijlocașului, care a intrat în vizorul bașkanilor. Presa din Turcia a scris despre faptul că oficialii lui Fenerbahce sunt dispuși să ofere aproximativ 2 milioane de euro în schimbul său, la iarnă, informație alimentată și de Victor Becali, la Sport.ro: „Este adevărat că șefii clubului mi-au cerut detalii despre Antal”.