Andrei Prepeliță, un antrenor pe val în Liga 1! FC Argeș a câștigat la Voluntari și este neînvinsă de șapte runde. „I-am analizat foarte bine!”

Andrei Prepeliță este un antrenor pe val în Liga 1. Echipa pe care acesta o antrenează, alături de Mihai Ianovschi, FC Argeș, a înregistrat sâmbătă a șaptea partidă consecutivă fără înfrângere în campionat, prin victoria din deplasare contra celor de la FC Voluntari, scor 2-0.

Forma foarte bună prin care trec piteștenii le-a permis să se apropie serios de locurile de play-off. FC Argeș este pe locul 7, cu 21 de puncte, înainte de a-și disputa partidele din această etapă Farul Constanța și UTA  Arad, echipe care o pot detrona din această poziție.

În runda următoare, FC Argeș va primi vizita celor de la FCSB, duminică, 31 octombrie, de la ora 20:30.

FC Argeș, șapte etape consecutive fără înfrângere în Liga 1!

Andrei Prepeliță a declarat că diferența s-a făcut la pauză, când echipa a înțeles indicațiile antrenorilor și le-au pus foarte bine în practică. Astfel, golurile marcate de Doru Dumitrașcu – minutul 64, și Antun Palic – minutul 80, au consemnat o victorie extrem de importantă pentru moralul echipei.

„Știam parcursul lor foarte bun, o echipă bine organizată. I-am analizat foarte bine și mă bucur pentru această victorie. În prima repriză, ei au avut mai multe șanse de a marca, pe niște greșeli personale ale noastre. După aceea, am pus la punct lucrurile la pauză și am jucat mult mai bine în repriza a doua. Niciodată nu poți să ne mulțumești cu un egal. Știam că vom avea un meci foarte greu, dar suntem și noi într-o pasă bună, cred că e al nouălea meci fără înfrângere, cu cel din Cupă.

Avem niște jucători foarte importanți accidentați. Toți atacanții, practic. Nu mă gândesc acum la play-off, mai sunt multe meciuri de jucat. E bine că suntem acolo, în partea superioară a clasamentului. Facem lucrurile așa cum trebuie și sper să mergem la fel de bine în continuare”, a declarat Andrei Prepeliță, la finalul partidei cu FC Voluntari.

Publicat: 23 10. 2021, 18:47