Andrei Prepeliță recunoaște după victoria la limită cu UTA Arad: „Am avut noroc!”. Ce spune antrenorul lui FC Argeș despre meciul din Cupa României

Andrei Prepelita in meciul de fotbal dintre UTA Arad si FC Arges, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Francisc Neuman din Arad, sambata 27 noiembrie 2021. © FOTO:Ciprian Petcut/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Andrei Prepeliță, antrenorul echipei FC Argeș, s-a declarat mulțumit după victoria la limită cu UTA Arad.

UTA Arad și FC Argeș s-au întâlnit sâmbătă seară, în cadrul etapei cu numărul 17 din Liga 1, pe Stadionul „Francisc Neuman” din Arad, iar piteștenii au învins cu scorul de 1-0, datorită golului marcat de către Joao Miguel, în minutul 80.

În urma acestui rezultat, FC Argeș a urcat pe locul 6, loc de play-off, cel puțin pentru moment, până după disputarea celoralte meciuri ale etapei, având 27 de puncte.

Andrei Prepeliță, sincer după victoria lui FC Argeș cu UTA Arad

Pentru FC Argeș urmează meciul cu ASU Poli Timișoara, din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, programat miercuri, 1 decembrie, de la 18:30, pe Stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara. Andrei Prepeliță și-a exprimat dorința ca elevii săi să îl ducă în semifinale.

„O primă repriză echilibrată, în a doua și-au creat foarte multe ocazii. Prin schimbarea pe care am făcut-o, am introdus un al treilea fundaș central, am dat de înțeles că ne mulțumim și cu un egal. Ne bucurăm că am luat cele trei puncte. Chiar dacă astăzi am avut noroc, în alte meciuri am jucat bine și nu am luat niciun punct. Ambele echipe și-au dorit cele trei puncte și la fotbal așa este.

Rămânem la Arad, mâine o să facem deplasarea la Timișoara pentru meciul de Cupă. Ne dorim calificarea, ar fi ceva extraordinar pentru club”, a spus Andrei Prepeliță, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 27 11. 2021, 19:43
Actualizat: 27 11. 2021, 19:46