Andrei Prepeliță, dezamăgit după eșecul cu FC Botoșani: „Am făcut greșeli copilărești!”. Ce le-a spus la pauză jucătorilor lui FC Argeș

Andrei Prepelita reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC Arges si FC Botosani, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, vineri 5 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Andrei Prepeliță, antrenorul lui FC Argeș, s-a arătat dezamăgit după eșecul cu FC Botoșani și a explicat unde au greșit elevii săi în cadrul acestei întâlniri.

FC Argeș și FC Botoșani s-au întâlnit vineri seară în cadrul etapei cu numărul 15 din Liga 1, iar moldovenii au învins cu scorul de 1-0, datorită golului înscris de către Edjouma, în minutul 43.

În urma acestui rezultat, FC Argeș rămâne pe locul 9 în clasamentul Ligii 1, cu 2 de puncte, după cele 15 meciuri disputate.

Andrei Prepeliță, dezamăgit după eșecul din FC Argeș – FC Botoșani

La finalul acestei partide, Andrei Prepeliță a dat de înțeles că jucătorii săi nu i-au ascultat sfaturile oferite la pauza meciului.

„Din păcate, am pierdut astăzi. Au fost două reprize diametral opuse, o primă repriză foarte bună din partea noastră, cu o posesie bună și ne-am creat câteva ocazii de gol. Apoi a picat acel gol dintr-o fază fixă. În a doua repriză, echipa și-a pierdut organizarea. Le-am oferit câteva șanse bune de a marca, au plecat pe contraatac și am fost total dezorganizați. Le-am spus la pauză să ne menținem organizarea și să jucăm ca și cum ar fi 0-0. Din păcate, au apărut greșeli personale, pase simple greșite care i-au pus în avantaj pe cei de la FC Botoșani.

Nu cred că s-au speriat. Cu FCSB am făcut o partidă foarte bună, împotriva unui adversar foarte bun. În trei minute am făcut greșeli copilărești și am pierdut acel meci. Mă așteptam la un meci greu și astăzi. La modul cum decurgea jocul, am avut speranțe că putem să câștigăm”, a spus Andrei Prepeliță, la flash-interviurile de după meci.

„Mergem mai departe și așteptăm următorul joc. Ne doream, a fost ziua domnului președinte și trebuia să îi facem un cadou frumos, dar asta e, ne gândim la următorul meci. Am avut ocazii, dar nu am reușit să o băgăm în poartă. Nu e presiune, dimpotrivă, pentru noi și play-off-ul trebuie să fie un obiectiv, pentru că anul trecut l-am ratat la mustață. Cred că putem reuși anul acesta. Cu muncă și meciuri bune putem să ajungem în play-off” – Cristi Dumitru, atacant FC Argeș

Publicat: 05 11. 2021, 23:11