Andrei Cordea, gest impresionant în FC Voluntari – FCSB! Cui i-a dedicat golul superb pe care l-a înscris în poarta ilfovenilor | VIDEO

Andrei Cordea, extrema dreapta în vârstă de 22 de ani a lui FCSB, a deschis scorul în meciul cu FC Voluntari și i-a dedicat golul colegului său, Răzvan Oaidă.

Partida dintre FC Voluntari și FCSB s-a disputat sâmbătă seara, pe Arena Națională, în cadrul etapei a noua din play-off-ul Ligii 1, penultima din acest sezon, iar cele două formații au remizat, scor 2-2, după golurile marcate de către Andrei Cordea, în minutul 44, și Florin Tănase, în minutul 72, respectiv Adam Nemec, în minutul 45+2, și Cristi Costin, în minutul 88.

Andrei Cordea, gest impresionant în FC Voluntari – FCSB! Cui i-a dedicat golul

Cu câteva minute înainte de pauză, Andrei Cordea a primit în careu de la Darius Olaru și a trimis un șut din prima direct în poarta ilfovenilor. Astfel, Andrei Cordea a deschis scorul în minutul 44.

După ce s-a bucurat alături de colegi, Andrei Cordea a mers la marginea terenului și a luat de la cei de pe banca tehnică tricoul de joc al lui Răzvan Oaidă, căruia i-a dedicat golul, în contextul în care acesta trece printr-o dramă. Mama sa a pierdut lupta cu o boală incurabilă, la vârsta de 52 de ani.

Răzvan Oaidă a postat, în urmă cu o zi, un mesaj emoționant, anunțând decesul mamei sale, diagnosticată cu cancer ovarian în urmă cu cinci ani, la un an după ce a murit și tatăl fotbalistului.

Bucuria roș-albaștrilor nu a durat prea mult, pentru că, în minutul 45+3, Adam Nemec l-a învins pe portarul Ștefan Târnovanu, restabilind astfel egalitatea pe Arena Națională.

„Sunt puține cuvintele să descriu tot ce ai însemnat pentru noi, dar, dacă ar fi s-o fac, ai fost și vei rămâne totul”, a scris Răzvan Oaidă, pe Instagram, cu o zi înainte de meciul dintre FC Voluntari și FCSB.

Publicat: 14 05. 2022, 21:55
Actualizat: 14 05. 2022, 22:57