Analiza post cu post a jucătorilor Stelei, după egalul cu Union Berlin. Recompensă pentru cel care spune unde se afla Lato la golul primit

• Steaua a făcut un joc modest și împotriva lui Union Berlin din Zweite Bundesliga. Dar măcar a înscris primul gol din acțiune pe anul în curs. Trist pentru Reghecampf e că mai mulți jucători par lipsiți de concentrare, de prospețime, mai degrabă demotivați.

Iată analiza fiecărui stelist care a jucat în partida cu nemții, încheiată cu scorul de 1-1

Tătărușanu – După ce în prima repriză a cam șomat, Ciprian și-a arătat clasa în multe faze din repriza a doua. Cea mai bună paradă a avut-o în minutul 71 la șutul din interiorul careului a lui Skrzybski.

Georgievski – A jucat binișor, bun în duelurile fizice, a contribuit la faza ofensivă, fără a-și neglija sarcinile defensive

Szukala – A jucat simplu, nu s-a complicat, nu a mai urcat în ofensivă. Nu a făcut greșeli, dar nici nu a ieșit în evidență cu ceva

Varela – Lasă impresia că nu e de nivelul Stelei. Destul de rudimentar, nu îndrăznește să țină puțin mingea la picior. A înscris în minutul 9, dar golul său marcat cu capul în urma unei lovituri libere executate de Iancu a fost anulat pentru fault în atac.

Pîrvulescu – mai nimic notabil în dreptul lui

Bourceanu – Și el pare o dezamăgire în aceste amicale. Pare epuizat fizic, chiar greoi. Nu mai e dispus la efort ca altădată

Chipciu – Destul de șters. A jucat în prima repriză pe dreapta, în a doua, pe stânga. Fără realizări.

Iancu – În afară de un șut de la distanță (min. 7) și de loviturile libere executate de pe dreapta, nu s-a remarcat prea mult. A arătat în unele faze că are un control bun al balonului.

Tănase – Deloc inspirat. Dispus la efort, Dodel a alergat mult, mai ales în prima repriză, dar fără folos. Driblinguri multe, dar inutile, pase înapoi. Dezamăgitor.

Kapetanos – Nu a reușit să-și creeze vreo ocazie. Mai mereu cu spatele la poartă. Imobil și fără chef.

Râpă – A fost dezastruos. A fost depășit cam de fiecare dată, acțiunile adversarilor au venit în număr cel mai mare de pe partea lui. Când avea mingea, o pasa înapoi, dacă nu o pierdea. Doar de două ori a trecut de mijlocul terenului și atunci fără minge, doar pentru că așa cerea faza de atac.

Gardoș – A început bine, în sfârșit, puteam vedea un fundaș care să iasă cu mingea la picior, dar a stricat totul în minutul 71 când a degajat greșit, în propriul careu, în Skrzybski și acesta îl putea executa pe Tătărușanu.

Latovlevici – La fel ca și Râpă, dezastruos! La faza golului egalizator, el nu era deloc în peisaj. Recompensă pentru cel care spune că l-a văzut unde se afla.

Prepeliță – A jucat bine, lucid la mijlocul terenului.

Popa – Puține realizări din partea lui.

Stanciu – A jucat ok, a dat și pasa în profunzime pentru Piovaccari, atunci când italianul a deschis scorul. A avut și șansa de a marca în minutul 81, după o acțiune individuală.

Piovaccari – E singurul om de bază în atac. Nu are concurent. La faza golului, italianul a preluat bine și a șutat puternic la colțul scurt.

Keșeru – Deocamdată rămâne anonim în jocul Stelei. Departe de ce așteaptă fanii roș-albaștri de la el.

Răduț – În aceeași notă cu Keșeru. Dacă nu schimbă ceva în cariera lui, „moare” speranță ca mulți alții.

Pintilii și Aldea – Au jucat prea puțin pentru a putea fi analizați.

Publicat: 20 01. 2014, 22:06
Actualizat: 20 01. 2014, 22:13